VI Ogólnopolska Konferencja Muzeoterapia w drodze do rezyliencji
![]() POZA RAMAMI. Literackie inspiracje w grafice. François Villon Wielki i Mały testament, 13 lutego - 30 listopada 2024, Muzeum Stefana Żeromskiego, ul. Jana Pawła II 5 Wystawa Poza ramami. Literackie inspiracje w grafice. François Villon Wielki i Mały testament dzięki grafikom Stefana Mrożewskiego przybliża zarówno twórczość, jak i postać samego autora. Ukazuje wzajemne przenikanie się sfer sacrum i profanum w średniowiecznej codzienności. Jak wyglądało życie codzienne w późnośredniowiecznym mieście? Z jakimi problemami zmagali się jego mieszkańcy, szczególnie ci z nizin społecznych? Jak wyglądała ich rzeczywistość? W barwny, ale i dosadny sposób odpowiada na te pytania François Villon, opisując w Wielkim i Małym testamencie obyczajowość epoki, sposób życia i zainteresowania mieszkańców stolicy Francji. Villon był dzieckiem Paryża. Tam się urodził, wychowywał i zdobył wykształcenie. Tam też grzeszył i tworzył swoje dzieła. Tam wykreował własną postać – artysty i wyrzutka o burzliwym życiorysie, wrażliwego obserwatora świata i skruszonego grzesznika.
13 lutego – 30 listopada, Muzeum Stefana Żeromskiego, ul. Jana Pawła II 5 VI OGÓLNOPOLSKA KONFERENCJA NAUKOWA "Muzeoterapia", 4-5 listopada 2024, Dawny Pałac Biskupów Krakowskich, pl. Zamkowy 1 Już w najbliższy poniedziałek rozpocznie się VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Muzeoterapia” w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich! Miejsca na konferencję już się wyczerpały, jednak wydarzenie można śledzić na żywo online. Transmisja będzie dostępna dla wszystkich zainteresowanych, a udział jest bezpłatny i nie wymaga rejestracji. Link do transmisji zostanie udostępniony na stronie internetowej www.mnki.pl oraz na naszym profilu na Facebooku. Muzeoterapia, poprzez kontakt ze sztuką, kulturą i historią, pozwala nam uwolnić emocje, zyskać stabilność i samoświadomość, a także budować naszą wewnętrzną rezyliencję. Podczas konferencji porozmawiamy o zwalczaniu trudności, wytrwałości w dążeniu do celu, pozytywnym nastawieniu i wielu innych aspektach związanych z rezyliencją. Nie przegapcie tej wyjątkowej okazji do wymiany doświadczeń i inspiracji!
4–5 listopada, Dawny Pałac Biskupów Krakowskich, pl. Zamkowy 1 EDUKACYJNE OBCHODY NIEPODLEGŁOŚCIOWE - zajęcia w Muzeum Narodowym w Kielcach Z okazji zbliżającego się Święta Niepodległości zapraszamy dzieci i młodzież na zajęcia edukacyjne, które pomogą w poznaniu symboli narodowych oraz kluczowych postaci związanych z odzyskaniem niepodległości przez Polskę.
Celem zajęć jest przedstawienie życiorysu Józefa Piłsudskiego w kontekście walki Dawny Pałac Biskupów Krakowskich
Zajęcia mające na celu kształtowanie tożsamości narodowej. Dzieci zapoznają się z genezą Muzeum Stefana Żeromskiego
Celem zajęć jest zaprezentowanie uczniom postaci Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego oraz Stefana Żeromskiego, a także ich wkładu w budowanie niepodległego państwa polskiego. Uczestnicy zajęć poznają okoliczności odzyskania niepodległości oraz problemy, na jakie natrafiło państwo polskie w pierwszych latach wolności. Muzeum Stefana Żeromskiego
Rezerwacji zajęć można dokonać:
KONKURS: Spotkania ze sztuką Muzeum Narodowe w Kielcach wraz z Fundacją PGE zaprasza do udziału w konkursie pt. „Spotkania ze sztuką”. W tym roku w wyjątkowej odsłonie dzięki uzyskanym patronatom honorowym, medialnym, a także podwojonej liczbie nagród. Zadaniem konkursowym jest przedstawienie przez uczestnika własnej interpretacji wybranego obrazu Stanisława Wyspiańskiego. Tak jak w poprzednich edycjach konkursu technika wykonania pracy jest dowolna – może to być m.in.: ołówek, kredka, flamaster, farba (akwarelowa, olejna, akrylowa), węgiel. Praca powinna mieć formę płaską oraz być przygotowana na papierze technicznym w formacie A2. W konkursie mogą wziąć udział uczniowie klas I–VIII ze szkół podstawowych zlokalizowanych Uczniowie klasy przygotowują prace, spośród których (w eliminacjach klasowych) zostanie wybrana jedna do reprezentowania klasy w konkursie. Uczestnicy wykonują prace konkursowe w następujących kategoriach wiekowych:
Konkurs na 6+, czyli nagrody w Konkursie:
+ początek kariery Młodego Artysty Na prace konkursowe Fundacja PGE czeka do 15 listopada. Ogłoszenie wyników nastąpi 6 grudnia 2024 roku, natomiast lekcje muzealne odbywać się będą od początku marca do 15 czerwca 2025 roku. Szczegółowe informacje na temat konkursu, zadania dodatkowego, a także formularz zgłoszeniowy wraz z regulaminem znajdują się na stronie internetowej: www.fundacjapge.pl/spotkania-ze-sztuka Konkurs „Spotkania ze sztuką” uzyskał patronaty honorowe Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także patronaty medialne niezlasztuka.net i Onet.
Newsletter jest bezpłatną usługą Muzeum Narodowego w Kielcach. Twój adres email jest wykorzystany wyłącznie w ramach niniejszego serwisu i nie zostanie udostępniony osobom lub podmiotom trzecim. Subskrypcja newslettera jest bezpłatna, niezobowiązująca i w każdej chwili może zostać zakończona. |
Komentarze
Prześlij komentarz