Europejskie Dni Dziedzictwa z Muzeum Narodowym w Kielcach
![]() EUROPEJSKIE DNI DZIEDZICTWA: Muzeum domowe, historie nieodległe, 7 września, godz. 12, Muzeum Archeologiczne w Wiślicy, pl. Solny 35 Wiślica to miasteczko o niezwykle bogatej historii, idealnie wpisujące się w tegoroczne Europejskie Dni Dziedzictwa realizowane pod hasłem Szlaki. Sieci. Połączenia. Dzięki swojej unikatowej przeszłości oraz lokalizacji, zarówno w kontekście historycznym, jak i współczesnym, stanowi doskonałe zilustrowanie tytułowego tematu. Główne obchody EDD skupiać się będą wokół wystawy plenerowej Muzeum domowe, historie nieodległe, której finisaż odbędzie się 7 września 2024 roku na placu Solnym przed Muzeum Archeologicznym w Wiślicy. Na ekspozycji zostaną zaprezentowane fotograficzne portrety współczesnych mieszkańców Wiślicy i okolic. Wszyscy zostaną ukazani z wybraną przez siebie rodzinną pamiątką, niejednokrotnie traktowaną przez domowników jako skarb z przeszłości. W założeniu pomysł ma połączyć przeszłość i teraźniejszość z przyszłością. Ponadto zrealizowane zostaną lekcje muzealne, mające na celu przybliżenie definicji zabytku oraz zachęcenie do refleksji nad dziedzictwem kulturowym we własnym otoczeniu. Działania edukacyjne towarzyszące wystawie prowadzone będą przez wykwalifikowanego edukatora. Uczestnicy wezmą udział w plenerze malarskim, w którym spróbują sił w tworzeniu portretów, nawiązujących do najstarszego portretu historycznego, czyli tak zwanej płyty orantów. Dodatkowo będzie można bezpłatnie zwiedzić stałą ekspozycję w Muzeum.
Do uczestnictwa w Europejskich Dniach Dziedzictwa zapraszamy w godzinach 12.00–16.00 7 września, sobota, godz. 12, Muzeum Archeologiczne w Wiślicy, pl. Solny 35 MID EUROPE EARLY MUSIC FESTIVAL/Świętokrzyskie Dni Muzyki Dawnej, 7 września, godz. 17, Dawny Pałac Biskupów Krakowskich, pl. Zamkowy 1 W Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich wystąpi Polska Opera Królewska. Istniejący od 2017 roku zespół stawia sobie za cel przywracanie na scenie repertuaru muzyki polskiej: dzieł operowych utworów wokalnych i instrumentalnych. Wystąpią: oraz Zespół Instrumentów Dawnych Polskiej Opery Królewskiej Capella Regia Polona Mecenasami Polskiej Opery Królewskiej są PZU i Orlen 7 września, sobota, godz. 17, Dawny Pałac Biskupów Krakowskich, pl. Zamkowy 1 EUROPEJSKIE DNI DZIEDZICTWA: Województwo kieleckie na fotograficznym szlaku Henryka Poddębskiego w roku 1936, 8 września, godz. 12, Muzeum Dialogu Kultur, Kamienica pod Trzema Herbami, ul. Rynek 3 W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa – obchodzonych pod hasłem Szlaki. Sieci. Połączenia – zapraszamy do Muzeum Dialogu Kultur na wykład Województwo kieleckie na fotograficznym szlaku Henryka Poddębskiego w roku 1936. W kolekcji historycznej Muzeum Narodowego w Kielcach znajduje się blisko 500 negatywów Henryka Poddębskiego, a największy ich zbiór pochodzi z lipca 1936 roku. Wówczas ten wybitny fotograf krajoznawca odwiedził Kielce oraz miejscowości w południowej części ówczesnego województwa kieleckiego. W swoim obiektywie uwiecznił ludzi, krajobrazy, zabytki różnych kultur oraz nowo powstałe gmachy. Zdjęcia dokumentują m.in. Busko, Działoszyce, Jędrzejów, Kielce, Kurozwęki, Nowy Korczyn, Pińczów, Racławice, Rogów, Solec i Szydłów. Fotograficzny szlak stanowi jednocześnie społeczny portret regionu w latach 30. XX wieku. Wybrane zdjęcia, będące częścią wspomnianej kolekcji, zostaną omówione na tle krajoznawczym, historycznym i społecznym. Wykład wygłosi dr Paweł Grzesik kierownik Działu Historii Muzeum Narodowego w Kielcach.
Spotkanie to jest częścią programu Europejskich Dni Dziedzictwa i towarzyszy wystawie fotografii, prezentowanej od 6 do 29 września na parterze budynku Muzeum Dialogu Kultur.
8 września, niedziela, godz. 12, Muzeum Dialogu Kultur, Kamienica pod Trzema Herbami, ul. Rynek 3 EUROPEJSKIE DNI DZIEDZICTWA: Biskupie szlaki - relacje na temat biskupów krakowskich w prasie XVII-XVIII wieku, 15 września, godz. 12, Dawny Pałac Biskupów Krakowskich, pl. Zamkowy 1 Podczas tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich odbędzie się wykład pt. Biskupie szlaki – relacje na temat biskupów krakowskich w prasie XVII–XVIII wieku. Prasa w XVII i XVIII wieku dostarczała czytelnikom szeregu wiadomości na temat tego co dzieje się na świecie i w kraju, informowała o bieżącej polityce państwa czy zamieszczała ciekawostki towarzyskie z życia wyższych sfer, w tym z oficjalnych uroczystości. Wśród tych relacji nie mogło zabraknąć oczywiście doniesień o tak ważnych personach jak biskupi krakowscy. Podczas wykładu Artur Rakowski zapozna uczestników z informacjami dotyczącymi podróży biskupów krakowskich zamieszczonymi na łamach prasy w latach 1661–1788. Wstęp bezpłatny 15 września, niedziela, godz. 12, Dawny Pałac Biskupów Krakowskich, pl. Zamkowy 1 "POJĄĆ SZTUKĘ PAŃSKĄ TO SZTUKA": wystawa inspirowana dziełami Jacka Kaczmarskiego, 30 kwietnia - 29 września 2024, Dawny Pałac Biskupów Krakowskich, pl. Zamkowy 1 Zachęcamy do obejrzenia wystawy Pojąć sztukę pańską to sztuka przed jej zakończeniem. Wystawa Pojąć sztukę pańską to sztuka inspirowana jest dziełami znakomitego polskiego poety i pieśniarza Jacka Kaczmarskiego. W bogatej i różnorodnej twórczości artysta wielokrotnie nawiązywał do obrazów mistrzów różnych epok. Wybierając te, które współgrały z jego wrażliwością, tworzył ekfrazy bądź teksty, dla których obraz był szeroko pojętą inspiracją. Chętnie sięgał zarówno po dzieła odnoszące się do uniwersalnych i ponadczasowych wartości obrazowanych za pomocą bogatego wachlarza ikonograficznych i ikonologicznych odniesień, jak i te ilustrujące lub komentujące wydarzenia historyczne. Ekspozycja, której czas zbiega się z 20. rocznicą śmierci przedwcześnie zmarłego poety, będzie obrazowała analogie między jego twórczością a sztukami plastycznymi. Będzie też próbą zilustrowania tego, jak zakorzenione w kulturze europejskiej tematy odnoszą się do prawd uniwersalnych i jak żywy, nabierający nowych znaczeń i form wyrazu, jest stanowiący wspólne dziedzictwo język metafor, alegorii i symboli. Zaprezentowane zostaną zatem dzieła będące bezpośrednią inspiracją dla tekstów, jak i te, które podejmują te same, ważne z punktu widzenia kulturowego, historycznego czy filozoficznego tematy, wreszcie wizerunki postaci, których psychologicznie pogłębione „muzyczne portrety” możemy odnaleźć w twórczości Kaczmarskiego. Każdemu
Kurator: Joanna Kaczmarczyk Koordynator: dr Agnieszka Kowalska-Lasek
Mecenas Muzeum Narodowego w Kielcach PGE Polska Grupa Energetyczna
Sponsor wystawy
Newsletter jest bezpłatną usługą Muzeum Narodowego w Kielcach. Twój adres email jest wykorzystany wyłącznie w ramach niniejszego serwisu i nie zostanie udostępniony osobom lub podmiotom trzecim. Subskrypcja newslettera jest bezpłatna, niezobowiązująca i w każdej chwili może zostać zakończona. |
Komentarze
Prześlij komentarz