Wydarzenia w MNki

 

10 sierpnia, godz. 10, Joga w ogrodzie włoskim – VIII edycja, Dawny Pałac Biskupów Krakowskich, pl. Zamkowy 1

Zapraszamy na VIII edycję Jogi w ogrodzie włoskim!

W każdą sobotę od godziny 10.00 do 11.00 możecie wziąć udział w darmowych zajęciach prowadzonych przez doświadczonych instruktorów.

Harmonogram zajęć

10.08 – Pilayoga – Karolina Połeć

17.08 – Joga relaksacyjna – Agnieszka Żelazny

24.08 – Joga dla kręgosłupa – Anna Andrzejczak-Wilk

31.08 – Vinyasa Joga – Anna Karpińska

Wstęp bezpłatny!

W razie niepogody zajęcia zostaną przeniesione do wnętrz pałacowych, gdzie liczba miejsc jest ograniczona do 40 osób.

Rezerwacja miejsc dostępna jest online na stronie www.studioruchu.com lub przez aplikację Studio Ruchu Mięta. Prosimy o zabranie własnych mat do jogi oraz wygodnego stroju.

Po zakończeniu zajęć zapraszamy do zwiedzania Dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich. To idealna okazja, aby połączyć relaksującą praktykę jogi z kulturalnym wypoczynkiem.







10 sierpnia, godz. 18, CHOPINOWSKIE INSPIRACJE 2024, ogród włoski Dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich, pl. Zamkowy 1

Serdecznie zapraszamy na cykl koncertów Chopinowskie inspiracje.

To wyjątkowa okazja do wysłuchania utalentowanych artystów zarówno z Polski, jak i różnych zakątków świata, którzy zaprezentują dzieła Fryderyka Chopina oraz innych wybitnych kompozytorów muzyki klasycznej. Wśród wykonawców znajdą się laureaci Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego, co zagwarantuje niezapomniane przeżycia muzyczne.

PROGRAM

  • 10 sierpnia (sobota), godz. 18: Tatiana Shevchenko – fortepian

  • 15 sierpnia (czwartek), godz. 18: Rio Ueyama – fortepian, Kiryłł Kedyuk – fortepian

  • 17 sierpnia (sobota), godz. 18: Martin Garcia Garcia – fortepian

  • 24 sierpnia (sobota), godz. 18: Tomasz Strahl – wiolonczela, Ewelina Szybilska – sopran, Łukasz Gaj – tenor, Artur Jaroń – fortepian

Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny.

Koncerty odbędą się w ogrodzie włoskim Dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach. Uprzejmie informujemy, że Muzeum zapewnia ograniczoną liczbę miejsc siedzących. W razie niepogody koncert zostanie przeniesiony do wnętrz pałacowych, gdzie liczba miejsc jest ograniczona do 130 osób.

Mecenasem cyklu koncertów Chopinowskie inspiracje jest Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Renata Janik.

Z budżetu Województwa Świętokrzyskiego na ten cel przeznaczono 80 000 tys. zł.

10 sierpnia, sobota, godz. 18, ogród włoski Dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich, pl. Zamkowy 1







11 sierpnia, godz. 12, NIEDZIELA W MUZEUM: Prasa Legionów Polskich redagowana w pałacu kieleckim, Dawny Pałac Biskupów Krakowskich, pl. Zamkowy 1

Podczas najbliższego wykładu z cyklu Niedziela w Muzeum zostanie przedstawiony skład osobowy redakcji oraz omówione zostaną treści publikowane na łamach czasopism, szczególnie w kontekście historycznym, zwłaszcza kieleckim.

W kolekcji historycznej Muzeum Narodowego w Kielcach znajdują się wszystkie numery „Dzienników Urzędowych Komisariatu Wojsk Polskich w Kielcach” oraz „Dzienników Urzędowych Polskiej Organizacji Narodowej”. Czasopisma te były redagowane i drukowane w dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich jako kwaterze głównej Józefa Piłsudskiego oraz sztabu Legionów Polskich – obecnej siedzibie Muzeum. Ich redaktorem był Leon Wasilewski, doświadczony w redagowaniu „Robotnika” działacz PPS. Wśród osób związanych z biurem prasowym byli także: Aleksandra Szczerbińska (późniejsza Piłsudska), Wacław Sieroszewski, Gustaw Daniłowski i Andrzej Strug.

Redakcja mieściła się na piętrze lewego (południowego) skrzydła pałacu, a drukarnia i administracja na parterze skrzydła przeciwległego. „Dzienniki Urzędowe” ukazywały się od 26 sierpnia do 10 września 1914 roku. Prezentowały wartości i punkt widzenia związanego z Legionami demokratycznego obozu niepodległościowo-socjalistycznego. Stanowią źródło do początków I wojny światowej i formowania się Legionów w zakresie społeczno-politycznym, wojskowym i propagandowym. Podczas wykładu przedstawiony zostanie skład osobowy redakcji, a treści publikowane na łamach czasopism zostaną omówione na historycznym tle – zwłaszcza w kontekście kieleckim.

Prelekcję wygłosi dr Paweł Grzesik, kierownik Działu Historii.

Wstęp wolny.

11 sierpnia, niedziela, godz. 12, Dawny Pałac Biskupów Krakowskich, pl. Zamkowy 1



Komentarze