Rewolucja w Świętokrzyskim Transporcie Kolejowym: Propozycja Szybkich Połączeń Regionalnych

 

Fot. N. Lupa

Kielce, Świętokrzyskie, 1 marca 2024 - Województwo świętokrzyskie może stać się pionierem w zakresie szybkich połączeń kolejowych regionalnych, dzięki nowatorskiej propozycji, która ma potencjał zmienić oblicze lokalnego transportu. Pomysłodawca, Adam Fularz, zwraca uwagę na problem "hiperlegalizmu", który do tej pory ograniczał rozwój sieci kolejowej w regionie, czyniąc usługi przewozów pasażerów nieefektywnymi.

Hiperlegalizm vs. Rozwój Kolei

Fularz podkreśla, że specyficzna interpretacja prawa w województwie świętokrzyskim znacząco wpływa na niską rentowność kolei regionalnej. Proponuje on rewizję przepisów i liberalniejsze podejście, które mogłoby odmienić sytuację transportu publicznego, przynosząc korzyści mieszkańcom.

Inspiracja z Niemiec

W swojej petycji, Fularz przytacza przykład Niemiec, gdzie pociągi osobowe przyspieszone, kursujące między miastami 50- i 100-tysięcznymi, stanowią podstawę systemu komunikacji regionalnej. Wysoki standard usług, prędkość handlowa przewyższająca samochody osobowe oraz komfort podróży są tam na porządku dziennym.

Proponowane Rozwiązania dla Świętokrzyskiego

Wniosek zawiera propozycję uruchomienia ekspresów regionalnych na trasach łączących Kielce z największymi miastami w Polsce, wykorzystując linię CMK oraz inne trasy zdolne do obsługi prędkości do 250 km/h. Fularz sugeruje, że takie połączenia mogą znacznie zwiększyć atrakcyjność kolei regionalnej, przyciągając więcej pasażerów.

Przykłady Sukcesów z Innych Krajów

Podkreślając potencjał szybkich połączeń, autor petycji wskazuje na francuskie pociągi TERGV oraz systemy TER200 i Interloire, gdzie składy regionalne osiągają prędkości do 300 km/h, łącząc mniejsze miasta z większymi ośrodkami regionalnymi.

Zmiana Organizacyjna i Podwyższenie Rentowności

Fularz proponuje utworzenie marki handlowej "Koleje Świętokrzyskie", która miałaby za zadanie zarządzanie nowymi połączeniami. Podkreśla również potrzebę reform w celu zwiększenia rentowności usług transportowych w regionie, wskazując na możliwość adaptacji systemów transportowych, które sprawdziły się w innych krajach Europy.

Apel do Władz Województwa

Propozycja kończy się apelem do Urzędu Marszałkowskiego oraz radnych Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego o rozważenie przedstawionych pomysłów i podjęcie działań, które mogłyby przyczynić się do znaczącej poprawy oferty transportu publicznego w regionie, czyniąc z niego przykład do naśladowania w całej Polsce.

Ta ambitna propozycja stoi przed szansą na realizację, mogąc przynieść mieszkańcom Świętokrzyskiego szybsze, wygodniejsze i nowocześniejsze rozwiązania transportowe, które będą odpowiedzią na współczesne wyzwania mobilności miejskiej.

opr. SzI dla Kielecka.pl

Komentarze

Popularne posty