Propozycja dla rozwoju portu lotniczego w Masłowie koło Kielc

Fot. Mały terminal namiotowy portu lotniczego Babimost jako wzór dla Kielc


Jako specjalista od lotnictwa cywilnego i redaktor portalu internetowego poświęconego tej tematyce, pragnę przedstawić naszą inicjatywę, która dotyczy rozwoju lotnictwa pasażerskiego w regionie Kielc. W trosce o dostępność komunikacyjną i rozwój gospodarczy regionu Świętokrzyskiego, wystosowaliśmy petycję do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego oraz innych lokalnych władz z propozycją uruchomienia pasażerskiego portu lotniczego w Masłowie.

Nasza propozycja:

1. Rozwój Lotniska w Masłowie: Sugerujemy doprowadzenie istniejącego lotniska sportowego w Masłowie, zbudowanego w 1937 roku, do standardów umożliwiających obsługę samolotów pasażerskich klasy STOL (Short Take-Off and Landing). Nasza analiza wskazuje, że wydłużenie pasa startowego o około 500-600 metrów umożliwiłoby przyjmowanie mniejszych samolotów pasażerskich, co z kolei otworzyłoby drzwi dla krajowych, a nawet międzynarodowych połączeń lotniczych.

2. Współpraca z Radomiem: Biorąc pod uwagę wysokie koszty potencjalnej inwestycji w pełnowymiarowy port lotniczy pod Kielcami, zaproponowaliśmy również alternatywne rozwiązanie polegające na współpracy z lotniskiem w Radomiu. Sugerujemy wykorzystanie istniejącej infrastruktury w Radomiu i stworzenie szybkiego połączenia kolejowego (airport link) między Kielcami a Radomiem, co zminimalizowałoby koszty i skróciło czas realizacji.

Nasze motywacje:

  • Poprawa dostępności komunikacyjnej: Kielce i region Świętokrzyski zasługują na lepsze połączenie z resztą kraju i świata. Dostępność lotnicza znacząco przyczyni się do rozwoju turystyki, biznesu oraz zwiększy atrakcyjność inwestycyjną regionu.

  • Rozwój gospodarczy: Inwestycja w infrastrukturę lotniczą przyniesie nowe możliwości dla lokalnych przedsiębiorstw, tworząc nowe miejsca pracy i wspierając lokalną gospodarkę.

  • Ekologiczne alternatywy: Wskazujemy na potrzebę promowania ekologicznych środków transportu, takich jak samoloty klasy STOL, które charakteryzują się niższym zużyciem paliwa i mniejszym wpływem na środowisko.

Odpowiedź władz:

Niestety, otrzymana odpowiedź wskazuje, że Marszałek Województwa Świętokrzyskiego nie uważa się za właściwego w tej sprawie, co naszym zdaniem jest poszukiwaniem powodów dla bierności. Jako redakcja portalu, kładziemy nacisk na potrzebę aktywnego poszukiwania rozwiązań, które mogą przynieść korzyści dla mieszkańców i regionu.

Nasza reakcja:

W świetle otrzymanej odpowiedzi, nie ustajemy w dążeniu do otwarcia dyskusji na temat przyszłości lotnictwa w regionie Kielc. Zwracamy się z apelem do wszystkich zainteresowanych stron o ponowne rozważenie naszych propozycji oraz o otwarte i konstruktywne podejście do kwestii rozwoju infrastruktury lotniczej w Świętokrzyskiem.

Jesteśmy przekonani, że wspólnymi siłami możemy znaleźć rozwiązanie, które sprosta oczekiwaniom mieszkańców i przyczyni się do rozwoju naszego regionu.

opr. SzI na podst. listu A. Fularza

Komentarze

Popularne posty