Wspólne kolędowanie w Muzeum Dialogu Kultur!

CZWARTEK Z DIALOGIEM: Kolędowanie jako sposób zaklinania urodzaju, 14 grudnia 2023, godz. 17, Muzeum Dialogu Kultur, ul. Rynek 3

W okresie Bożego Narodzenia i Nowego Roku powszechnie praktykowano w różnych formach obrzędowe składanie życzeń, czyli kolędowanie.

Jak większość obrzędów okołoświątecznych, tak ten zwyczaj jest starszy niż chrześcijaństwo, sięgając swoimi korzeniami do kultury Słowian. Ściśle związany był ze Szczodrymi Godami – słowiańskim świętem obchodzonym pod koniec grudnia, podczas którego nasi przodkowie celebrowali zwycięstwo światła nad ciemnością.

Wykład opowiadać będzie o bogatej symbolice obrzędu kolędniczego i postaci biorących w nim udział.

Po wykładzie odbędzie się część warsztatowa, podczas której zaprosimy do wspólnego śpiewu kolęd. Nie będą to jednak kolędy odnoszące się do świąt Bożego Narodzenia, ale tzw. kolędy życzeniowe, zaklinające dobrobyt i urodzaj w kolejnym cyklu rocznym.

Program:

  • 17.00 – wykład
  • 17.40 – warsztat kolęd życzeniowych

Spotkanie poprowadzi Joanna Kwiecień.

Wstęp bezpłatny.

14 grudnia, czwartek, Muzeum Dialogu Kultur, ul. Rynek 3

NIEDZIELA W MUZEUM: Jana Matejki wizja historii Polski, 17 grudnia 2023, godz. 12, Muzeum Stefana Żeromskiego, ul. Jana Pawła II 5

Jan Matejko to bez wątpienia jeden z najwybitniejszych polskich malarzy. Dzięki swej historiozoficznej twórczości zyskał uznanie na całym świecie. Artysta był gorącym patriotą.  Jego dzieła, ukazujące chwile świetności Rzeczpospolitej, to wyjątkowy wyraz idei niepodległościowych. Matejko pragnął krzepić serca Polaków i podsycać ich wiarę w dążenie do odzyskania suwerenności. Temu służyć miało kreowanie pewnej wizji dziejów Polski i wpływanie na wyobraźnię rodaczek i rodaków.

Podczas spotkania z cyklu Niedziela w Muzeum przyjrzymy się bliżej najważniejszym obrazom Jana Matejko oraz jego sposobie na uwiecznianie najważniejszych wydarzeń z historii Polski.

Wykład poprowadzi Paulina Bies.

Wstęp bezpłatny.

17 grudnia, niedziela, Muzeum Stefana Żeromskiego, ul. Jana Pawła II 5

 

Facebook Muzeum Narodowego w Kielcach Zostań naszym fanem na Facebooku!
mnki.pl

Newsletter jest bezpłatną usługą Muzeum Narodowego w Kielcach. Twój adres email jest wykorzystany wyłącznie w ramach niniejszego serwisu i nie zostanie udostępniony osobom lub podmiotom trzecim. Subskrypcja newslettera jest bezpłatna, niezobowiązująca i w każdej chwili może zostać zakończona.
Aby zrezygnować z subskrypcji newslettera, kliknij tutaj.

Komentarze

Popularne posty