Koncert pianistyczny w Oblęgorku!

NIEDZIELA W MUZEUM: "Desery na stole polskiej szlachty", 10 grudnia 2023, godz. 12, Dawny Pałac Biskupów Krakowskich, pl. Zamkowy 1

Podczas wykładu dowiemy się, jakie słodkości gościły na szlacheckich stołach od XVI do XVIII wieku. Poznamy także drogę, jaką przebył cukier: od jednego ze składników lekarstw, drogiej przyprawy do dań, ozdoby, środka konserwującego owoce, aż do podstawowego składnika niektórych osobnych dań zwanych deserami.

Wykład poprowadzi Artur Rakowski.

Wstęp bezpłatny.

10 grudnia, niedziela, godz. 12, Dawny Pałac Biskupów Krakowskich, pl. Zamkowy 1

KONCERT Z CYKLU: "Pianiści konkursów im. Adama Harasiewicza 2023-2024", 10 grudnia 2023, godz. 17,  Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku, ul. Aleja Lipowa 24

10 grudnia 2023 roku minie dokładnie 118 lat od chwili odebrania przez Henryka Sienkiewicza literackiej Nagrody Nobla. Z tej okazji zapraszamy serdecznie do pałacyku w Oblęgorku na koncert z cyklu Pianiści konkursów im. Adama Harasiewicza 2023–2024, który współorganizowany jest przez Fundację Pianistyki Polskiej i Muzeum Narodowe w Kielcach.

 W koncercie wystąpią młodzi pianiści:

  • Maciej Bieńkowski
  • Alicja Furmańczyk
  • Hanna Knebel
  • Tomasz Widłak

Koncert poprowadzi dr Aneta Teichman. 

Wydarzenie odbywa się pod patronatem artystycznym maestro Adama Harasiewicza oraz patronatem honorowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wstęp wolny. 

10 grudnia, niedziela, godz. 17, Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku, ul. Aleja Lipowa 24

CZWARTEK Z DIALOGIEM: "Kolędowanie jako sposób zaklinania urodzaju", 14 grudnia 2023, godz. 17, Muzeum Dialogu Kultur, ul. Rynek 3

W okresie Bożego Narodzenia i Nowego Roku powszechnie praktykowano w różnych formach obrzędowe składanie życzeń, czyli kolędowanie.

Jak większość obrzędów okołoświątecznych, tak ten zwyczaj jest starszy niż chrześcijaństwo, sięgając swoimi korzeniami do kultury Słowian. Ściśle związany był ze Szczodrymi Godami – słowiańskim świętem obchodzonym pod koniec grudnia, podczas którego nasi przodkowie celebrowali zwycięstwo światła nad ciemnością.

Wykład opowiadać będzie o bogatej symbolice obrzędu kolędniczego i postaci biorących w nim udział.

Po wykładzie odbędzie się część warsztatowa, podczas której zaprosimy do wspólnego śpiewu kolęd. Nie będą to jednak kolędy odnoszące się do świąt Bożego Narodzenia, ale tzw. kolędy życzeniowe, zaklinające dobrobyt i urodzaj w kolejnym cyklu rocznym.

Program:

  • 17.00 – wykład
  • 17.40 – warsztat kolęd życzeniowych

Spotkanie poprowadzi Joanna Kwiecień.

Wstęp bezpłatny.

14 grudnia, czwartek, godz. 17, Muzeum Dialogu Kultur, ul. Rynek 3

 

Facebook Muzeum Narodowego w Kielcach Zostań naszym fanem na Facebooku!
mnki.pl

Newsletter jest bezpłatną usługą Muzeum Narodowego w Kielcach. Twój adres email jest wykorzystany wyłącznie w ramach niniejszego serwisu i nie zostanie udostępniony osobom lub podmiotom trzecim. Subskrypcja newslettera jest bezpłatna, niezobowiązująca i w każdej chwili może zostać zakończona.
Aby zrezygnować z subskrypcji newslettera, kliknij tutaj.

Komentarze

Popularne posty