Muzeum Narodowe w Kielcach po raz pierwszy po II wojnie światowej prezentuje zbiory ze raperswilskiego muzeum!
![]() NIEDZIELA W MUZUEM: Skamieniałe drewno, Dawny Pałac Biskupów Krakowskich, Plac Zamkowy 1, 26 marca 2023, godz. 12 W związku z wystawą Flora Polonica, zorganizowaną z okazji 100. rocznicy powstania Polskiego Towarzystwa Botanicznego, nadarzyła się okazja, aby przypomnieć, że pierwszymi muzealiami w naszej placówce były okazy przyrodnicze. Obiektem o numerze jeden, wpisanym do inwentarza muzealnego pod datą 8 października 1908 roku, jest okaz drzewa skamieniałego. O tym ciekawym zabytku i skamieniałych lasach opowie dr Paweł Król, kierownik Działu Historii Naturalnej Muzeum Narodowego w Kielcach. niedziela, 26 marca, godz. 12, Dawny Pałac Biskupów Krakowskich Wolność to wielka rzecz. Żeromski w Rapperswilu, Muzeum Stefana Żeromskiego, ul. Jana Pawła II 5, 28 marca 2023, godz. 17 Wystawa poświęcona pracy Stefana Żeromskiego w pierwszym na świecie polskim muzeum – Muzeum Narodowym Polskim w Rapperswilu. Celem ekspozycji będzie pokazanie, jak praca w bibliotece raperswilskiego muzeum wpłynęła na kształtowanie się sympatii i poglądów politycznych Żeromskiego oraz przybliżenie historii powstania i działalności placówki. Na wystawie prezentować będziemy ocalałe zbiory Muzeum Narodowego Polskiego w Rapperswilu, będące obecnie własnością: Archiwum Polskiej Akademii Nauk, Biblioteki Publicznej m.st. Warszawy, Centralnej Biblioteki Wojskowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum Archeologicznego w Krakowie, Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie, Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu oraz Biblioteki Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Wystawę wzbogaci publicystyka oraz korespondencja Żeromskiego dotycząca spraw muzealnych. Muzeum Narodowe w Kielcach po raz pierwszy po II wojnie światowej prezentuje zbiory ze szwajcarskiego muzeum. Kurator: Sylwia Zacharz Kim jest człowiek według psychologów i psychologii, Dawny Pałac Biskupów Krakowskich, Plac Zamkowy 1, 31 marca 2023, godz. 18 Spotkanie z psychologami – prof. Bogdanem de Barbaro, prof. Dariuszem Dolińskim i prof. Edwardem Nęcką poprowadzi Bogdan Białek.
Bogdan de Barbaro – lekarz psychiatra i terapeuta, profesor nauk medycznych, wieloletni pracownik naukowy Katedry Psychiatrii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Prowadzi szkolenia dla psychoterapeutów i terapeutów rodzinnych. Autor wielu pozycji dotyczących życia psychicznego, budowania relacji i psychoterapii. Dariusz Doliński – psycholog, profesor nauk humanistycznych, członek rzeczywisty Polskiej Akademii Nauk, pracownik naukowy Uniwersytetu SWPS, jeden z najbardziej cenionych psychologów społecznych w Polsce. Zajmuje się psychologią zachowań społecznych, psychologią emocji i motywacji. Edward Nęcka – psycholog, emerytowany profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Uniwersytetu SWPS, członek rzeczywisty Polskiej Akademii Nauk. Specjalizuje się w problematyce z pogranicza psychologii poznawczej i psychologii różnic indywidualnych. Oprócz licznych artykułów opublikował osiem książek: podręczników i monografii. Pełny program i informacje o wydarzeniach dostępne są na stronie Festiwalu: www.jankarski.org.pl/Festiwal
Organizatorem Festiwalu jest Stowarzyszenie im. Jana Karskiego, współorganizatorami Muzeum Narodowe w Kielcach, Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, Filharmonia Świętokrzyska im. Oskara Kolberga, Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Witolda Gombrowicza w Kielcach.
Koncepcja festiwalu: Bogdan Białek Liczba miejsc ograniczona, bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie Pałacu od 21.03 w godz. 8-15. Osoby z wejściówkami będą miały pierwszeństwo wejścia. Muzeoterapia na stres ? zapisy! „Co za stresujący dzień!” – każdemu z nas czasem zdarza się tak pomyśleć. Dlatego zapraszamy do Muzeum, którego zbiory staną się inspiracją do ćwiczenia umiejętności radzenia sobie ze stresem, a obrazy, ceramika, rzeźba będą pretekstem do rozmów o tym, co jest nam bliskie, co nas dotyka. Muzeoterapia na stres to cykl 5 spotkań, podczas których uczestnicy (osoby dorosłe, które utworzą grupę) dowiedzą się, jak radzić sobie ze stresem w codziennym życiu. Spotkania będą odbywać się raz w tygodniu, w środę, o godzinie 17.00 w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich. Zapisy telefonicznie 660 957 875 (8.00–15.00) lub mailowo: muzeoterapia@mnki.pl Zajęcia poprowadzą: Anna Sawicka-Białek, psycholog i Izabela Karlińska, historyk sztuki.
Newsletter jest bezpłatną usługą Muzeum Narodowego w Kielcach. Twój adres email jest wykorzystany wyłącznie w ramach niniejszego serwisu i nie zostanie udostępniony osobom lub podmiotom trzecim. Subskrypcja newslettera jest bezpłatna, niezobowiązująca i w każdej chwili może zostać zakończona. |
Komentarze
Prześlij komentarz