14 marca 2023, godz. 17, Wernisaż wystawy Wędrówka Mojżesza

 14 marca 2023, godz. 17, Wernisaż wystawy Wędrówka Mojżesza, Muzeum Dialogu Kultur, Rynek 3

Pomysłodawcą i kuratorem wystawy małej formy rzeźbiarskiej jest Daumantas Levas Todesas – litewski działacz społeczny, zaangażowany w ratowanie i ochronę dziedzictwa żydowskiego na Litwie.

Prezentacja  nawiąże do jednej z prac litewsko-żydowskiego rzeźbiarza Jakovasa Bunki, artysty ludowego, który w swojej twórczości podejmował tematykę Zagłady. Bunka był twórcą rzeźby przedstawiającej Mojżesza trzymającego tablice z Dekalogiem oraz najważniejsze symbole judaizmu: menorę i gwiazdę Dawida, która została ustawiona w 1986 roku w miejscowości Plateliai (Płótele) dla upamiętnienia 30 żydowskich mieszkańców rozstrzelanych przez nazistów w czasie II wojny światowej. W 2016 roku rzeźba zawaliła się – uratowała się z niej jedynie oryginalna głowa Mojżesza, którą później poddano konserwacji. Todesas postanowił utrwalić dla potomnych historię Zagłady na Litwie, a jednocześnie zachować pamięć o niezwykłym twórcy Jakovasie Bunce. Zamówił gipsowe repliki głowy Mojżesza, a kilkunastu artystów zaprosił do współpracy i ozdobienia ich. W ten sposób powstała kolekcja barwnych rzeźb, które są kopiami dzieła Jakovasa Bunki, a jednocześnie odzwierciedlają niezwykle oryginalne i różnorodne wizje kilkunastu artystów.

Zaprezentowane zostaną prace twórców z Litwy, Łotwy, Ukrainy i Polski, którzy włączyli się do akcji zainicjowanej przez Daumanstasa Levasa Todesasa. Wydarzenie odbędzie się pod patronatem honorowym Ambasady Republiki Litewskiej w Rzeczypospolitej Polskiej i jest organizowane we współpracy z Litewskim Instytutem Kultury oraz Departamentem ds. Mniejszości Narodowych Republiki Litewskiej.

Kurator i koordynator: dr Artur Ptak

Termin: 14 marca – 16 kwietnia

Muzeum Dialogu Kultur

WYDARZENIE TOWARZYSZĄCE FESTIWALOWI SZTUK "MIĘDZY STRONAMI": www.jankarski.org.pl/Festiwal

 

 

19 marca 2023, godz. 12, Oprowadzanie kuratorskie po wystawie Wędrówka Mojżesza, Muzeum Dialogu Kultur, Rynek 3

Po najnowszej wystawie czasowej oprowadzi kurator, dr Artur Ptak!

31 marca 2023, godz. 18, Kim jest człowiek według psychologów i psychologii, Dawny Pałac Biskupów Krakowskich, Plac Zamkowy 1

Spotkanie z psychologami - prof. Bogdanem de Barbaro, prof. Dariuszem Dolińskim i prof. Edwardem Nęcką poprowadzi Bogdan Białek.

Bogdan de Barbaro – lekarz psychiatra i terapeuta, profesor nauk medycznych, wieloletni pracownik naukowy Katedry Psychiatrii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Prowadzi szkolenia dla psychoterapeutów i terapeutów rodzinnych. Autor wielu pozycji dotyczących życia psychicznego, budowania relacji i psychoterapii.

Dariusz Doliński – psycholog, profesor nauk humanistycznych, członek rzeczywisty Polskiej Akademii Nauk, pracownik naukowy Uniwersytetu SWPS, jeden z najbardziej cenionych psychologów społecznych w Polsce. Zajmuje się psychologią zachowań społecznych, psychologią emocji i motywacji.

Edward Nęcka – psycholog, emerytowany profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Uniwersytetu SWPS, członek rzeczywisty Polskiej Akademii Nauk. Specjalizuje się w problematyce z pogranicza psychologii poznawczej i psychologii różnic indywidualnych. Oprócz licznych artykułów opublikował osiem książek: podręczników i monografii.

Pełny program i informacje o wydarzeniach dostępne są na stronie Festiwalu: www.jankarski.org.pl/Festiwal

Organizatorem Festiwalu jest Stowarzyszenie im. Jana Karskiego, współorganizatorami Muzeum Narodowe w Kielcach, Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, Filharmonia Świętokrzyska im. Oskara Kolberga, Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Witolda Gombrowicza w Kielcach.

Koncepcja festiwalu: Bogdan Białek

Ilość miejsc ograniczona, bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie Pałacu od 21.03 w godz. 8-15.

Osoby z wejściówkami będą miały pierwszeństwo wejścia.

 

Muzeoterapia na stres – zapisy!, Dawny Pałac Biskupów Krakowskich, Plac Zamkowy 1

„Co za stresujący dzień!" – każdemu z nas czasem zdarza się tak pomyśleć. Dlatego zapraszamy do Muzeum, którego zbiory staną się inspiracją do ćwiczenia umiejętności radzenia sobie ze stresem, a obrazy, ceramika, rzeźba będą pretekstem do rozmów o tym, co jest nam bliskie, co nas dotyka.

Muzeoterapia na stres to cykl 5 spotkań, podczas których uczestnicy (osoby dorosłe, które utworzą grupę) dowiedzą się, jak radzić sobie ze stresem w codziennym życiu. Spotkania będą odbywać się raz w tygodniu, w środę, o godzinie 17.00 w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich.

Zapisy telefonicznie 660 957 875 (8.00–15.00) lub mailowo: muzeoterapia@mnki.pl

Zajęcia poprowadzą: Anna Sawicka-Białek, psycholog i Izabela Karlińska, historyk sztuki.

 

 

 

 


--


---------------------------------------------------------------------------------

logo.gifRzecznik
Urszula Kinder
Muzeum Narodowe w Kielcach

Komentarze

Popularne posty