Nowa wystawa czasowa w Muzeum Dialogu Kultur!
![]() Wystawa czasowa: Ofenkachel - kafel do pieca, Muzeum Dialogu Kultur Wystawa Ofenkachel – kafel do pieca będzie w sposób przekrojowy prezentować różnorodne kafle piecowe, zwieńczenia i inne okładziny ceramiczne, znajdujące się w zbiorach działów: Archeologii, Historii, Rzemiosła Artystycznego oraz Sztuki Ludowej Muzeum Narodowego w Kielcach. Perspektywa różnych dziedzin: archeologicznej, historycznej, etnograficznej, artystycznej pozwoli pochylić się zarówno nad zdobnictwem i stylistyką kafli, techniką ich wytwarzania, jak i znaczeniem pieca w kulturze ludowej. Ujęcie zagadnienia przez pryzmat czasu (kafle od końca XIV do połowy XX wieku), tematów i terytorium (obiekty pochodzące z regionu świętokrzyskiego, Polski oraz Europy) przybliży dawne wzornictwo, ale stanie się też pretekstem do dyskusji na temat inspiracji dla współczesnego designu użytkowego. Ofenkacheloznacza w języku niemieckim dosłownie „kafel do pieca”. Etymologii tego słowa można się doszukiwać w środkowo-górnołużyckim kachele, co znaczy „gliniane naczynie”. Na wystawie zaprezentowanych zostanie około 80 najciekawszych kafli i okładzin piecowych, zachwycających zróżnicowaniem zdobień, wzorów i wykorzystywanych motywów, m.in. roślinnych, zwierzęcych czy geometrycznych oraz postaci aniołów lub świętych. Czas trwania wystawy: 1 marca – 22 maja 2022 Kurator: Zuzanna Michcik Koordynator: dr Artur Ptak Muzeum Dialogu Kultur, oddział Muzeum Narodowego w Kielcach Niedziela w Muzeum: Przy pańskim stole, 6 marca 2022 godz. 12.00, Dawny Pałac Biskupów Krakowskich O wykorzystywaniu w kuchni staropolskiej wołowiny, cielęciny, baraniny oraz wieprzowiny opowie Artur Rakowski podczas kolejnego wykładu z cyklu Niedziela w Muzeum. Uczestnicy spotkania poznają poglądy ówczesnych na walory smakowe i odżywcze poszczególnych rodzajów mięs, a także przepisy z najstarszych polskich książek kucharskich.
niedziela 6 marca 2022, godz. 12.00, Dawny Pałac Biskupów Krakowskich Wstęp wolny. Wydarzenie odbędzie się z zachowaniem reżimu sanitarnego. Obowiązują maseczki.
Newsletter jest bezpłatną usługą Muzeum Narodowego w Kielcach. Twój adres email jest wykorzystany wyłącznie w ramach niniejszego serwisu i nie zostanie udostępniony osobom lub podmiotom trzecim. Subskrypcja newslettera jest bezpłatna, niezobowiązująca i w każdej chwili może zostać zakończona. |
Komentarze
Prześlij komentarz