Najbliższe wydarzenia w MN Kielce

Otrzymałem. 

---------- Forwarded message ----------
From: Rzecznik Muzeum Narodowe w Kielcech <rzecznik na s. mnki.eu>
Date: Tuesday, September 28, 2021
Subject: Najbliższe wydarzenia



Szanowni Państwo
Przesyłam informację o aktualnych wydarzeniach w Muzeum Narodowym w Kielcach .
Z poważaniem 
Urszula Kinder 

Zapowiedź 4. Międzynarodowej Wystawy Mała Forma Graficzna 13 x 18 „Dialog warsztatu z cyfrą", Muzeum Dialogu Kultur

Projekt artystyczny Międzynarodowa Wystawa Mała Forma Graficzna 13 x 18 „Dialog warsztatu z cyfrą" wiąże się z pytaniem o przyszłość miniatury graficznej. Jego pomysłodawca, Waldemar Kozub, zaprasza do dialogu artystów z ich utworami graficznymi, tworzonymi w różnych technikach: warsztatowych, mieszanych, autorskich, cyfrowych. Projekt nie narzuca tematu wystawy ani nie stawia wymagań warsztatowych. Jedynym ograniczeniem dla autorów jest format. Miniatura graficzna musi zmieścić się na ekranie ekspozycyjnym o wymiarach 13 x 18 cm.

 

Dotychczasowe wystawy, prezentujące małe formy graficzne w latach 2013, 2014 i 2016, pokazywały nowe sposoby wychodzenia poza obszar grafiki na inne dyscypliny: rysunek, malarstwo, fotografię. Nieustająco dokonujące się w grafice przeobrażenia i odkrycia szczególnie są zauważane w ich cyfrowych opracowaniach. Intencją organizatorów wystawy jest pokazywanie piękna zminiaturyzowanej formy graficznej, wykonywanej przez wybitnych artystów-grafików, pedagogów sztuki związanych z różnymi uczelniami i kierunkami artystycznymi. Uczestnictwo w wystawie potwierdziło prawie 30 artystów pochodzących z Polski oraz z zagranicy – Włoch, Belgii, Chorwacji, Macedonii, Węgier, Estonii i Szwecji.

 

kurator zewnętrzny: dr hab. Waldemar Kozub

kurator: dr Artur Ptak

koordynator: Zuzanna Michcik

czas trwania wystawy: 21 października 2021 – 23 stycznia 2022

 

Weekend seniora z kulturą, 2–3 października 2021, Muzeum Narodowe w Kielcach

Z okazji kolejnej edycji projektu 60+ kultura w dniach 2–3 października 2021 roku seniorzy będą mogli zwiedzać bezpłatnie oddziały Muzeum Narodowego w Kielcach (z wyłączeniem Muzeum Archeologicznego w Wiślicy).

 

Godziny otwarcia oddziałów:

Dawny Pałac Biskupów Krakowskich, pl. Zamkowy 1, Kielce,

sobota, 2 października, godz. 9.00–17.00

niedziela, 3 października, godz. 9.00–17.00

Muzeum Dialogu Kultur, Kamienica Pod Trzema Herbami, ul. Rynek 3, Kielce,

niedziela, 3 października, godz. 8.00–16.00

Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku, ul. Aleja Lipowa 24, Strawczyn,

sobota, 2 października, godz. 9–17.00

niedziela, 3 października, godz. 9.00–17.00

Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego, ul. Jana Pawła II 5, Kielce,

niedziela, 3 października, godz. 8.00–16.00

Kampania ma na celu zachęcić osoby powyżej sześćdziesiątego roku życia do uczestnictwa w życiu kulturalnym. Podczas tych dni seniorzy w całym kraju będą mogli bezpłatnie skorzystać z ofert instytucji kulturalnych.

 

III Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Muzeoterapia", 18–19 października 2021, Dawny Pałac Biskupów Krakowskich

Muzeoterapia to stosunkowo nowe pojęcie, określające współczesną rolę muzeów i ich terapeutyczne oddziaływanie na odbiorców, którzy zmagają się z dolegliwościami cywilizacyjnymi, przy wykorzystaniu zbiorów, przestrzeni i narracji muzealnych oraz doświadczeń psychologów, pedagogów i lekarzy. 

Wieloletnie badania na temat wpływu muzeów na społeczeństwo dowodzą istnienia wielu obszarów oddziaływania, a wśród nich: m.in. na rozwój osobisty, wyobraźnię, kreatywność, a także zdrowie i dobre samopoczucie. Widoczny jest wpływ działalności muzeum na zdobywanie nowych umiejętności i doświadczeń, zwiększenie pewności siebie i poczucia własnej wartości, zmianę postaw, rozwijanie kreatywności, kulturowej świadomości, komunikacji i pamięci, jak również poprawę stanu zdrowia. Przybliżeniem tego zjawiska zajmujemy się w Muzeum Narodowym w Kielcach, organizując od 2018 roku cykliczne konferencje naukowe, których celem jest dzielenie się spostrzeżeniami, obserwacjami i wnioskami badawczymi, dotyczącymi zagadnień muzeoterapii. Wiele miejsca poświęciliśmy działalności instytucji dziedzictwa kulturowego, które, wykorzystując emocjonalny potencjał kolekcji, funkcjonują również w celach terapeutycznych. Obszarem naszych zainteresowań jest także medytacja, która pozwala na oczyszczenie umysłu i pozbycie się psychicznego napięcia, dla której muzeum jest wręcz idealnym miejscem.

Podczas najbliższej konferencji skupimy uwagę na kluczowym elemencie procesu muzeoterapii, jakim są emocje, które towarzyszą nam w kontaktach z obiektami muzealnymi. Chcemy udowodnić, że muzealia i ich narracyjny charakter wpływają na naszą percepcję i uwalniają emocje. Próba ich zdefiniowania, nazwanie i doświadczenie w przestrzeni muzeum, może stać się podróżą terapeutyczną w głąb własnych potrzeb i zrozumienia siebie. A wszystko to dzięki narzędziom, jakimi są obiekty muzealne: artefakty, pamiątki historyczne czy dzieła sztuki.

Program: https://mnki.pl/pl/muzeoterapia/program

 

 

--


---------------------------------------------------------------------------------

logo.gif
Rzecznik
Urszula Kinder
Muzeum Narodowe w Kielcach
tel. kom.

-------------------------------------------
pl. Zamkowy 1, 25-010 Kielce
tel./+48/41 344-40-14 wew. 237
fax /+48/41 344-82-61
Nip: 959-09-67-511
Regon: 291170713

(..)
WWW:http://www.mnki.pl

-------------------------------------------------------------------------------

-------------------------------------------------------------------------------------

(...) do publikacji opr..AF

-----------------------------------------------------------------------------------






--
null

Komentarze

Popularne posty