Podcast o powiązanaich Żeromskiego z Faustymą Morzycką
![]() Podcasty MNKi: Powiązani. Żeromski i Faustyna Morzycka, 21 marca 2021 r., niedziela, godz. 12.00, Kolejny podcast z serii ,,Powiązani..." poświęcony zostanie przybliżeniu szczególnej relacji, jaka połączyła Stefana Żeromskiego z działaczką społeczną Faustyną Morzycką. Postać młodej nauczycielki zafascynowała pisarza do stworzenia postaci Stanisławy Bozowskiej, bohaterki utworu ,,Siłaczka". Świadectwem na nietuzinkowość postaci Morzyckiej jest nie tylko fakt bycia muzą wielkiego twórcy literatury, ale również to, że oprócz działalności edukatorskiej włączała się w akcje... terrorystyczne. Historię przedstawi Magdalena Del z oddziału Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego. Głosy kobiet. Siła w różnorodności, Rozszerzenie ekspozycji stałej w Muzeum Dialogu Kultur, Rynek 3, Kielce, Marzec 2021 r., Przy okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Kobiet rozszerzamy stałą ekspozycję w Muzeum Dialogu Kultur o wątki przedstawiające różnorodne głosy kobiet i ich walkę o równouprawnienie na przestrzeni dziejów. W światowym dialogu nie brak uznanych bohaterek, aktywistek czy odważnych dziewczyn, które włączały się w walkę na rzecz równości płci, bez względu na pochodzenie, wyznawaną religię czy status społeczny. Feminizm jest często mylony ze współczesnym ruchem zachodnim, ale różnorodne feministki z całego świata są aktywne już od początku XIX wieku, dostosowując dyskurs równości płci do kontekstów lokalnych. O feminizmie mówi się w historii od XIX wieku, kiedy kobiety z krajów zachodnich zaczęły walczyć o prawa wyborcze, równe traktowanie oraz poszanowanie ich pracy na rzecz rodziny. Polskie feministki i sufrażystki, jak choćby Narcyza Żmichowska, Eliza Orzeszkowa, czy związane z Kielcami Zofia Nałkowska i Wanda Pełczyńska, działały przede wszystkim na rzecz włączenia kobiet w społeczny dyskurs, umożliwiający im pełnoprawny udział w debacie publicznej, a w konsekwencji uzyskanie prawa wyborczego w 1918 roku. Międzynarodowy Dzień Kobiet świętujemy 8 marca na całym świecie od 1910 roku. Pierwsze obchody odbyły się 28 lutego 1909 r. w Stanach Zjednoczonych, jako upamiętnienie przedstawicielek ruchów robotniczych.
KOMUNIKAT Muzeum Narodowe w Kielcach od 1 lutego 2021 roku jest dostępne do zwiedzania z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i reżimu sanitarnego. Regulamin zwiedzania: https://mnki.pl/pl/dla_zwiedzajacych/regulamin_zwiedzania Godziny otwarcia: Dawny Pałac Biskupów Krakowskich: wtorek - niedziela godz. 9.00 - 17.00 (poniedziałek - nieczynne) Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku: wtorek - niedziela godz. 8.00 - 16.00 (poniedziałek - nieczynne) Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego: poniedziałek - piątek godz. 8.00 - 16.00, niedziela - godz. 8.00 - 16.00 (sobota - nieczynne) Muzeum Dialogu Kultur: poniedziałek - piątek - godz. 8.00 - 16.00, niedziela - godz. Wystawa plenerowa: Patroni Dialogu, Muzeum Dialogu Kultur, ul. Rynek 3, Kielce Muzeum Dialogu Kultur, zaprasza na wystawę planszową Patroni dialogu, udostępnioną w przestrzeni pod arkadami, przy wejściu do budynku od strony Rynku. Wystawa przedstawia postacie, które ukształtowały nurt filozofii dialogu zwany także filozofią spotkania. Jest poświęcona szczególnie zasłużonym filozofom zajmującym się relacją pomiędzy Ja i Ty, spotkaniem z drugim człowiekiem, podejmującym kwestie zaobserwowania i poszanowania inności oraz obcości. Potrzeba powstania wystawy Patroni dialogu wiąże się ze szczególną rolą filozofii Józefa Tischnera, Ferdinanda Ebnera, Martina Bubera oraz Emmanuela Levinasa, których prace przyczyniły się do sformułowania idei powstania Muzeum Dialogu Kultur.
Newsletter jest bezpłatną usługą Muzeum Narodowego w Kielcach. Twój adres email jest wykorzystany wyłącznie w ramach niniejszego serwisu i nie zostanie udostępniony osobom lub podmiotom trzecim. Subskrypcja newslettera jest bezpłatna, niezobowiązująca i w każdej chwili może zostać zakończona. |
Komentarze
Prześlij komentarz