Pytania prasowe redakcji- zasolenie gruntów rolnych

Redakcja serwisu otrzymała list z odpowiedziami :

---------- Wiadomość przekazana z Min. Rolnictwa ----------
Od: <Malgorzata.Ksiazy na s. minrol.gov.pl>
Data: środa, 23 września 2020
Temat: Pytania prasowe redakcji- zasolenie gruntów rolnych
Do: Adam.Fular na s.wieczorna.pl


Panie Redaktorze,

Gleby zasolone charakteryzują się niekorzystnymi właściwościami fizycznymi i fizykochemicznymi. Nadmierna koncentracja soli powoduje zmniejszenie dostępności wody dla roślin, zakłócenie równowagi jonowej w glebach oraz zwiększenie zawartości soli w roślinach i obniżenie ich wartości użytkowej. Monitoring Chemizmu Gleb Ornych Polski, realizowany przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy, na zlecenie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, nie wykazał próbek z przekroczonymi wartościami przewodności elektrolitycznej właściwej, wskazującymi na zasolenie gleby. Wyniki pomiarów zasolenia gleb w kolejnych edycjach ww. monitoringu potwierdzają, że gleby w Polsce nie są, na dzień dzisiejszy, zagrożone tym typem degradacji.

Odnosząc się do możliwości zasolenia gleb, w wyniku nawadniania, w Polsce, należy zauważyć, że większość naszych gleb to gleby lekkie, a klimat różni się od klimatu występującego w północnej Afryce, Uzbekistanie czy Kazachstanie, gdzie problem zasolenia gleb drastycznie występuje. Jak podają eksperci z Instytutu Technologiczno-Przyrodniczego (ITP), podstawowymi parametrami decydującymi o możliwości zasolenia gleb są: zawartość soli w podawanych dawkach nawadniających, ilość naturalnego deszczu, zdolność parowania z gleby i roślin, możliwość akumulacji soli w glebie i ich poboru przez rośliny. Zasolenie gleb może mieć miejsce na obszarach suchych, pustynnych lub wilgotnych, nadmorskich z wysoką temperaturą powodującą zwiększone parowanie z gleby.

Dla upraw rolniczych potencjalne zagrożenie stanowi wykorzystywanie do nawodnień podziemnych wód zasolonych. Informacje o zasoleniu wód w czynnych ujęciach publikowane są
w literaturze i prasie naukowej, m.in.: D. Kaczor, Zasolenie wód podziemnych kenozoiku Polski północno-zachodniej w wyniku ascenzji solanek z mezozoiku, „Przegląd Geologiczny" 2005, nr 6. Według tej autorki, geogeniczne zasolenie wód podziemnych północno-zachodniej Polski było przyczyną wstrzymania eksploatacji grup studni, między innymi w Świnoujściu, Kamieniu Pomorskim, Kołobrzegu, Białogardzie czy Szczecinie. Przyczyną zasolenia był proces ascenzji solanek, czyli przemieszczania się zasolonej wody podziemnej w skałach i wynoszenie jej ku górze pod wpływem różnicy ciśnień hydrostatycznych. Według informacji pozyskanych przez ITP, do tej pory producenci rolni nie zgłaszali problemów wynikających z zasolenia gleb. Jednak, ze względu na występowanie strefy zasolonych wód podziemnych, m.in. istniejących pod częścią środkowej części kraju, należy przed wierceniem studni w celu poboru wody do nawodnień, sprawdzić poziom jej zasolenia (np. okolice Kłodawy). Mając na uwadze powyższe, wykorzystywanie do nawodnień wód głębinowych wymaga systematycznej kontroli ich jakości.

Ponadto informujemy, iż zagadnienia dotyczące wód podziemnych znajdują się w gestii resortu środowiska. Szczegółowe informacje o zasobach wód podziemnych w Polsce można znaleźć na stronach internetowych Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego (https://www.pgi.gov.pl/).

Odnosząc się do kwestii stosowanych w Polsce systemów nawodnień oraz uświadamiania rolników w tym zakresie, informujemy, iż Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) we współpracy z instytutami naukowymi, przygotowało poradnik, jak chronić wodę w rolnictwie. Można znaleźć w nim m.in. informacje na temat praktyk służących zapobieganiu skutkom suszy takich jak: poprawna uprawa gleby, dobór odpowiednich gatunków i odmian roślin uprawnych, czy przykłady prostych budowli hydrotechnicznych. Poradnik znajduje się pod linkiem: https://www.gov.pl/web/rolnictwo/gospodarowanie-woda-w-rolnictwie-w-obliczu-susz

Niezależnie od powyższego MRiRW informuje, iż kwestie dotyczące ochrony gleb rolniczych są dla resortu bardzo ważne. Jednym z priorytetów jest podnoszenie świadomości rolników na temat ochrony żyzności gleb, MRiRW przywiązuje dużą wagę do tego aby te zagadnienia były podnoszone w ramach doradztwa rolniczego. 

 

Pozdrawiam

 

Małgorzata Książyk

 

Dyrektor Departamentu Komunikacji i Promocji

 

i

 

 

e-mail: (..)


 

 

 

gov.pl/rolnictwo

@MRiRW

@MRiRW_GOV_PL

@ministertswo_rolnictwa

 

Klauzula informacyjna o zasadach przetwarzania Państwa danych osobowych dostępna jest pod adresem: www.gov.pl/rolnictwo/polityka-przetwarzania-danych-osobowych.

(..)

 

 


Od: Adam Fularz
Wysłane: 11 września 2020 12:55
Do: Sekretariat Ministra
Temat: Pytania prasowe redakcji- zasolenie gruntów rolnych


do Ministra Rolnictwa

 

Pytania prasowe

 

W literaturze naukowej często porusza się temat zasolenia gleby poprzez źle, niewłaściwie skonstruowane systemy nawadniania. Tereny dawnej Babilonii czy piaski Sahary (obszar New Valley) to obszary gdzie ze względu na zasolenie gleby w wyniku długotrwałego nawadniania, nie prowadzi się już tak intensywnych upraw jak w przeszłości.

 

W Polsce sztuczne nawadnianie jest relatywną nowością. Skąd MR na pewność że rolnicy potrafią odprowadzać nadmiar wody nie wchłonięty przez rośliny? Przecież ich pola zwykle nie mają systemów drenażu, lub te systemy nie były naprawiane od II wojny światowej. Przedwojenne systemy nawadniania często już zlikwidowano.

 

W jaki sposób MR planuje uświadamiać rolników o ryzyku zasolenia gleby, promować uprawę bez niszczenia warstw gleby? Błędnie skonstruowane systemy nawadniania powodują duże straty w wyniku parowania, przez co gleba może stać się słona dość szybko.

 

 

Pozdrawiam

Adam Fularz

Polish News Agency




--
-------
Merkuriusz Polski
Polish News Agency polishnews.pl

Komentarze

Popularne posty