Wniosek do UTK w sprawie udostępnienia linii kolei towarowej dla przywrócenia przewozów pasażerów


Od: Adam Fularz <Adam.Fularz@wieczorna.pl>
Subject: Wniosek do UTK w sprawie udostępnienia linii kolei towarowej dla przywrócenia przewozów pasażerów




Szanowni Państwo,

Wnoszę o dodanie linii szerokotorowych typu linia LHS (o szr. toru 1524 mm) do linii udostępnianych innych przewoźnikom. Obecnie w województwie świętokrzyskim pociągi mogłyby kursować w relacji Kraków- Sędziszów- Chmielnik- Staszów. Niemniej wymaga to zmian prawnych. 

Chciałem zaproponować samorządom aby przedłużyć kursy podmiejskie SKA z Krakowa- poprzez przesiadkę do spalinowego szynobusu  kursującego po linii spalinowej. Spalinowa linia z Sędziszowa p. Chmielnik Buski do Staszowa ma inny rozstaw toru. Jej zarządca nie chce jej udostępnić. Wnoszę do UTK o mediację w tej sprawie. 




Rozdział 6

Udostępnianie infrastruktury kolejowej i opłaty za korzystanie z infrastruktury kolejowej

Art. 36.

Przepisów art. 29-35 nie stosuje się do infrastruktury kolejowej:

1) przeznaczonej wyłącznie do przewozów osób wykonywanych przez przewoźnika

kolejowego, który równocześnie zarządza tą infrastrukturą bez

udostępniania jej innym przewoźnikom;

2) przeznaczonej do użytku właściciela w celu wykonywania przewozów rzeczy

wyłącznie dla jego własnych potrzeb;

3) obejmującej linie kolejowe o szerokości torów innej niż 1435 mm.

Prezes Urzędu Transportu Kolejowego jest zobowiązany do działania w ramach obowiązujących przepisów.

Powyższe nie wyklucza możliwości ewentualnej współpracy z LHS na podstawie odrębnych porozumień.  

Należy jednak podkreślić, że linie szerokotorowe zarządzane są również przez PKP PLK (wschodnie, przygraniczne tereny). Zasady ich udostępniania określone są w Regulaminie tego Zarządcy.

-- 

Uzasadnienie:

chodzi o możliwość wykorzystania torowisk kolei LHS do połączeń regionalnych (przedłużenie oferty kolei podmiejskiej w relacji do Krakowa z Chmielnika i Staszowa p. Sędziszów)  i do zastąpienia poł. lotniczego Katowice - Lwów- poł. kolejowym bezpośrednim (powstałby dworzec Katowice International jako końcówka linii LHS) z uwagi na to że dystans Katowice- Lwów to tylko 350 km.

 

Niemożliwe jest prawnie prowadzenie połączeń Katowice- Lwów czy poc. regionalnych w relacji Kraków- Sędziszów- wjazd na linię LHS- Chmielnik- Staszów.

 

Hiszpańska firma Talgo produkuje składy które zmieniają rozstaw osi. Od lat opisuję możliwość wykorzystania pociągów typu Talgo ze zmiennymi wózkami do wprowadzenia połączeń w relacjach prowadzących linią LHS. W Hiszpanii dziennie 500 razy zmienia się rozstaw wózków.  

 

por. stacje zmiany rozstawu osi- w Hiszpanii. cc wikimedia

 

Nowe połączenie wykorzystywałoby składy Talgo ze zmiennym rozstawem osi, by móc oferować bezpośrednie codzienne połączenia Staszów- Chmielnik- Kraków. Co KI sądzi o tego typu propozycji? Czy istnieje możl. wykorzystania majątku linii nr 65 - szerokotorowej- do przewozów regionalnych? Ten fragment linii jest zarządzany przez monopol który może nie być chętny do udostępnienia torowisk innym przewoźnikom.


Odpowiedź monopolisty

Dotyczy pytania o przewozy

Hałasa Agnieszka <Agnieszka.Halasa na serw. pkp-lhs.pl>27 listopada 2019 09:37
Do: "adam.fularz@wieczorna.pl" <adam.fularz@wieczorna.pl>

Dzień dobry

Szanowny Panie Redaktorze

W odpowiedzi na Pana pytanie informuję, iż liną nr 65 prowadzimy tylko przewozy towarowe.

 

Z poważaniem

 

Agnieszka Hałasa

Dyrektor Wydziału Komunikacji i Promocji

Rzecznik prasowy

 

 

__________________________________________________________________________

 

Merkuriusz  Polski

 

Polish News Agency. W Krakowie od 3 stycznia 1661 r.



Adam Fularz, manager Radiotelewizji

Prezes Zarządu, Wieczorna.pl SP. Z O. O.,ul. Dolina Zielona 24A,   65-154 Zielona Góra

Wydawnictwo Merkuriusz Polski
"Wieczorna.pl" sp. z o.o.
T +48604443623
F +442035142037
E adam.fularz@wieczorna.pl
Dolina Zielona 24a, PL 65-154 Zielona Góra
KRS 0000416514, NIP 9731008676, REGON 081032764

POLISH NEWS AGENCY POLISHNEWS.PL
AGENCJA PRASOWA MERKURIUSZ POLSKI- Wieści i treści od 3 stycznia 1661 

Informuję rozmówcę o przysługującym mu prawie do autoryzacji wypowiedzi udzielonych naszej agencji. Aby skorzystać z prawa, rozmówca niezwłocznie po udzieleniu wypowiedzi dla AP Merkuriusz Polski musi oznajmić że skorzysta z tego prawa. Czas na autoryzację wynosi 6 godzin od otrzymania przez rozmówcę zapisu jego słów.

Standardy relacjonowania wyborów przez media zgodne z Art. 7 ust. 2 ustawy – Prawo Prasowe.

Kandydat w wyborach nie powinien być formalnie związany z żadnym medium, w szczególności być dziennikarzem, redaktorem naczelnym bądź wydawcą. Jeżeli tak by się zdarzyło, gdyż prawo wprost tego nie zabrania, na czas wyborów nie powinien być on zaangażowany w relacjonowanie wyborów.

Rada Etyki Mediów uznaje udział dziennikarzy w wyborach za złamanie zasad etyki 55 dziennikarskiej . Dziennikarze nie tylko nie powinni kandydować, ale w jakikolwiek inny sposób uczestniczyć w pracach komitetów wyborczych, np. nie powinni pomagać kandydatom w przygotowaniu wystąpień publicznych.

Dobrą praktyką jest wprowadzenie przez szefów redakcji w tym zakresie jasnych wytycznych. 

Media powinny z ostrożnością relacjonować wydarzenia z udziałem kandydatów pełniących funkcje publiczne w czasie kampanii wyborczej, a zwłaszcza ciszy wyborczej. Osoby te, mając łatwiejszy niż inni kandydaci dostęp do mediów, mogą nadużywać go do celów związanych z prowadzeniem kampanii wyborczej. Media muszą być więc szczególnie wyczulone. 

Prowadzenie negatywnej kampanii w mediach, choć nie jest prawnie zakazane, budzi wątpliwości etyczne. Media powinny przekazywać wypowiedzi prawdziwe, wypowiadane w dobrej wierze oraz w tonie umiarkowanym. (..)

W przypadku, gdy tworzy się medium specjalnie na potrzeby wyborów, dane medium powinno kierować się regułami prawdziwości i uczciwości przekazu. Należy także pamiętać, że powstające w okresie wyborczym tytuły prasowe zobowiązane są do przestrzegania wszelkich wymogów stawianych prasie przez prawo prasowe (jeœli publikacja spełnia 56 kryteria definicji „dziennika" lub „czasopisma" wymagana jest np. jego rejestracja w sądzie). Bardzo ważne jest, aby wydawnictwo takie na każdym egzemplarzu posiadało takie informacje jak nazwę i adres wydawcy, adres redakcji, imię i nazwisko redaktora naczelnego. Choć prawo prasowe nie ustanawia obowiązku zamieszczenia impressum na tzw. drukach nieperiodycznych (np. jednorazowo wydanej gazetce), zasada ta powinna być przestrzegana w przypadku wydawnictw dotyczących wyborów. wg http://hfhr.pl/wp-content/uploads/2014/10/HFPC_media_w_okresie_wyborczym.pdf




Komentarze

Popularne posty