Odpowiedź UMWŚ w sprawie połączeń kolejowych na linii nr 25 do Sandomierza

Redakcja otrzymała odpowiedź na list:


Dzień dobry,

W odpowiedzi na maila z dnia 15 maja br. w sprawie połączeń kolejowych Kielce – Sandomierz – Kielce informuję, że Samorząd Województwa Świętokrzyskiego od 2016 roku uruchamia w okresie długich weekendów majowych oraz czerwcowych, jak również w okresie wakacyjnym (z wydłużeniem od 2018 r. do końca września) jedną parę w dobie połączeń, którą obsługuje operator kolejowy „Przewozy Regionalne" spółka z o.o.

Połączenia te corocznie uruchamiane są w zbliżonych godzinach, tj. obecnie wyjazd z Kielc zaplanowano o godz. 7:40, natomiast wyjazd z Sandomierza w okresie od 20 czerwca do 10 sierpnia o godz. 18:00, a po 11 sierpnia o godz. 17:45. Drugie połączenie, o którym Pan pisze obsługuje Spółka „Intercity" S.A. na zlecenie Ministerstwa Infrastruktury. Jest to połączenie codzienne, pełniące rolę POŁĄCZENIA DALEKOBIEŻNEGO kursującego w relacji Przemyśl Główny – Warszawa Wschodnia. Pociąg ten nie zatrzymuje się na wszystkich przystankach, a trasa przejazdu pokrywa się z pociągiem uruchamianym przez tut. Samorząd jedynie na odc. Sandomierz – Wąchock.

Jak wspomniano powyższej, pociąg REGIONALNY uruchamiany przez tut. Samorząd stanowi stricte ROLĘ TURYSTYCZNĄ, tak więc obydwa w/w pociągi nie stanowią dla siebie konkurencji, ani połączeń komplementarnych wobec siebie.

Po uruchomieniu stałych połączeń regionalnych w kierunku Sandomierza, konstrukcja rozkładu jazdy będzie uwzględniać konieczność dostosowania godzin do potrzeb pasażerów mieszkających wzdłuż linii kolejowej nr 25 i dalej nr 8, tak aby wypełnić zapisy „Planu Zrównoważonego Rozwoju Publicznego Transportu Zbiorowego Województwa  Świętokrzyskiego" i umożliwić mieszkańcom bezpośredni transport z Sandomierza i okolic do stolicy województwa, i w kierunku powrotnym.

Odnosząc się natomiast do drugiego Pańskiego zagadnienia w zakresie zmiany nazwy przystanku kolejowego „Metan" informuję, że pociąg relacji Kielce – Sandomierz – Kielce, nie zatrzymuje się na wskazanym przystanku. Ponadto, kwestia ustalania nazewnictwa bądź jego zmiany leży w gestii zarządcy infrastruktury kolejowej na podstawie określonych procedur, w tym na wniosek władz lokalnych zawierający propozycję nowej nazwy wraz ze szczegółowym uzasadnieniem oraz uchwałą rady miasta lub gminy.

Pozdrawiam,

 

Izabella Liwanowska

Kierownik

 

 

Departament Transportu i Komunikacji

Oddział Przewozów Kolejowych

Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

(..)


Komentarze

Popularne posty