6 lutego 2019 r: Aktualności w MNKi

Redakcja otrzymała:

Szanowni Państwo
Poniżej przesyłam informacje o aktualnościach w Muzeum Narodowym w Kielcach

7.02 Wernisaż wystawy o 18.00 w Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku.

Od 7 lutego do 3 marca 2019 roku w Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku, oddziale Muzeum Narodowego w Kielcach prezentowana będzie wystawa BEYOND2 Wszechświat natury Katriny Sadrak, znanej i wielokrotnie nagradzanej malarki.

Katrina Sadrak (1978r.) malarstwa uczyła się na pracowniach kieleckiego Plastyka, a następnie na Akademii Świętokrzyskiej, gdzie w 2003 roku ukończyła studia magisterskie z wyróżnieniem oraz uzyskała dyplom w pracowni rzeźby, również z wyróżnieniem. W 2015 rozpoczęła studia doktoranckie na kierunku sztuki piękne na UJK w Kielcach. W 2018 na stypendium Tianjin Polytechnic University w Chinach studiowała tradycyjne techniki malarstwa chińskiego, język, sztukę i kulturę tego kraju. W okresie kwiecień - czerwiec Artist-in-Residence w Tianjin, gdzie artystka przygotowała wystawy indywidualne oraz materiał na wystawy grupowe w Hong Kongu i w Chinach.

 

Jest członkiem prestiżowego Leeds Fine Artist - brytyjskiego stowarzyszenia artystów profesjonalnych, o ponad 150-letnich tradycjach oraz The Fringe - brytyjskiego stowarzyszenia artystów plastyków.

Artystka angażuje się również w działalność upowszechniania twórczości innych artystów; była kuratorem i współorganizatorem 8 wystaw w Anglii i w Chinach w 2018. Uczestnik konferencji naukowych; wielokrotnie reprezentowała Polskę i Anglię na międzynarodowych sympozjach malarskich i rzeźbiarskich, uczestniczyła w plenerach i koloniach malarskich na Bałkanach i w Armenii.

Zajmuje się głównie malarstwem olejnym. Jej obrazy znajdują się w kolekcjach m.in.: w Hong Kongu, Chinach,  Niemczech, Wielkiej Brytanii, Macedonii, Serbii, Armenii, Montenegro i we Włoszech.

W 2018 roku otrzymała Nagrodę Specjalną Muzeum Narodowego w Kielcach w konkursie Przedwiośnie 41 oraz Special Award for remarkable contribute in the graphic art in the world w 9th International Triennial of Graphic Art. Bitola 2018, w Macedonii.

 

9.02  - Sobotnie warsztaty familijne: Walentynki w Muzeum

Z okazji walentynek uczestnicy zajęć poznają postać świętego Walentego oraz historię święta zakochanych. Rodzice z dziećmi wspólnie wezmą udział w warsztatach plastycznych.

Dawny Pałac Biskupów Krakowskich w Kielcach, sobota, 9 lutego 2019, godz. 11-13.

Koszt uczestnictwa w zajęciach wynosi 8 zł. Zapisy: edukacja@mnki.pl, tel. 41 344 40 14 wew. 239 lub 243, tel. kom. 660 957 875.

 

10.02 - Niedziela w Muzeum: Twórczość Tasiosa Kiriazopoulosa – reprezentanta wrocławskiej szkoły szkła

Niedziela w Muzeum, 10 lutego 2019, godz. 12

Twórczość Tasiosa Kiriazopoulosa – reprezentanta wrocławskiej szkoły szkła

Reorganizacja polskiego szkolnictwa artystycznego po II wojnie sprawiła, że uczelnie zaczęły się specjalizować w poszczególnych dziedzinach sztuk stosowanych pod kątem współpracy wzornictwa z przemysłem. W Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu otwarta została pracownia projektowania szkła, która ze względu na swój program szybko zyskała rozgłos, a jej absolwenci cieszyli się uznaniem ze względu na swoje umiejętności i kreatywność. Jednym z nich był Tasios Kiriazopoulos, który do Polski przybył jako nastoletni chłopiec wraz z falą emigracji po wojnie domowej w Grecji. Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych ukończył w 1964 roku i całe swoje zawodowe życie poświęcił szkłu – jako wykładowca na uczelni, współpracownik hut szklanych oraz artysta tworzący szkło unikatowe.

Jego twórczej drodze poświęcony będzie kolejny wykład z cyklu Niedziela w Muzeum, który w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskim, oddziale Muzeum Narodowego w Kielcach, poprowadzi Anna Pietrzak z Działu Rzemiosła Artystycznego.

Wstęp wolny.

 

W Muzeum Dialogu Kultur, oddziale Muzeum Narodowego w Kielcach, codziennie można obejrzeć wystawę stałą Od sacrum do profanum. Rzeźba i malarstwo w sztuce ludowej

Muzeum Dialogu Kultur, Rynek 3, Kielce

 

To jedyna tego typu wystawa, która w jednym miejscu ukazuje dorobek blisko 60 artystów z regionu świętokrzyskiego. Na ekspozycję składa się ponad 400 eksponatów. Są to rzeźby wykonane z drewna i gliny oraz obrazy malowane na płótnie, desce i papierze. Najstarsze z prac pochodzą z przełomu XIX i XX wieku, a najmłodsze z XXI wieku.

 


--


---------------------------------------------------------------------------------

logo.gif
Rzecznik
Urszula Kinder
Muzeum Narodowe (..)






--
-------
Merkuriusz Polski
Www.merkuriusz.co.uk

Komentarze

Popularne posty