aktualności - Muzeum Narodowe w Kielcach



Redakcja otrzymała:

Szanowni Państwo
Przesyłam informacje nt. aktualności Muzeum Narodowego w Kielcach .
Zapraszam serdecznie
Urszula Kinder

Wernisaż wystawy Stany Zjednoczone. Grzegorz Drozd, Muzeum Dialogu Kultur, piątek, 5 października, godz. 16.00

Zestaw prac malarskich pod tytułem Stany Zjednoczone to zaproszenie do zapoznania się z twórczością Grzegorza Drozda. Zamysłem wystawy jest zerwanie z konwencją pokazu opartego na liniowej narracji, formalnej dyscyplinie czy budowaniu jednoznacznej opowieści. Malując, Grzegorz Drozd tworzy rodzaj sztuki performatywnej, której efektem staje się obraz.

Z  założenia nie skupia się na przedstawianiu motywu, lecz nieustannie poszukuje go podczas pracy. Tytułowe i dwuznaczne Stany Zjednoczone, należy więc czytać bez odwołania do kraju leżącego za oceanem, lecz jako wewnętrzną podróż artysty w głąb własnej wyobraźni. Jako poszukiwanie obszarów nieznanych i nienazwanych, które stara się połączyć. W jego twórczości zasadniczym i wciąż aktualnym jest pytanie o język, formę oraz proces twórczy.

 

***

Sobotnie warsztaty familijne:  W dawnej pracowni tkacza, Dawny Pałac Biskupów Krakowskich w Kielcach, sobota 7 października, godz. 11-13

Z okazji Dnia Tkaczki zamienimy się w dawnych tkaczy i korzystając z warsztatu tkackiego wykonamy własną podkładkę pod kubek. Jako przykład posłużą nam zabytkowe tapiserie, które obejrzymy w trakcie zajęć.

Koszt uczestnictwa w zajęciach wynosi 8 zł. Zapisy: edukacja@mnki.pl, tel. 41 344 40 14 wew. 239 lub 243, tel. kom. 660 957 875.

***

Niedziela w Muzeum, Obrona Lwowa w malarstwie polskim 1918-1939, Dawny Pałac Biskupów,  niedziela  8 października , godzina 12.00

Walki o Lwów rozegrały się w czasie wojny polsko-ukraińskiej w latach 1918-1919, której podłożem były starania Polaków o odzyskanie dawnych ziem i ustalenie wschodnich granic Rzeczypospolitej, a Ukraińców o wydzielenie państwa ukraińskiego, z obszaru wchodzącego dotychczas w skład Austro-Węgier. Walki prowadzone były w dwóch etapach: 1–22 listopada 1918 roku i od 28 listopada 1918 do końca kwietnia 1919 roku.W pierwszej obronie Lwowa wzięły udział 6022 osoby, w tym ponad 1374 uczniów, studentów i harcerzy – Orląt Lwowski

Obrazy przedstawiające obronę Lwowa malowali przede wszystkim malarze lwowscy i związani ze Lwowem, tacy jak Wojciech Kossak, Kazimierz Sichulski, Kazimierz Olpiński i Stanisław Kaczor Batowski. Artyści podejmowali głównie tematy związane z pierwszym etapem walk w listopadzie 1918 roku. Obecnie znane są nieliczne z tych kompozycji, głównie na podstawie fotografii archiwalnej. Wstęp wolny


--


---------------------------------------------------------------------------------



Muzeum Narodowe w Kielcach
tel. kom.
664457684
-------------------------------------------
pl. Zamkowy 1, 25-010 Kielce
tel./+48/41 344-40-14 wew. 237
fax /+48/41 344-82-61



--

__________________________________________________________________________

 

Merkuriusz  Polski

 

Agencja Prasowa. W Krakowie od 3 stycznia 1661 r.



Adam Fularz, manager Radiotelewizji

Prezes Zarządu, Wieczorna.pl SP. Z O. O.,ul. Dolina Zielona 24A,   65-154 Zielona Góra

Wydawnictwo Merkuriusz Polski
"Wieczorna.pl" sp. z o.o.
T +48604443623
F +442035142037
E adam.fularz@wieczorna.pl
Dolina Zielona 24a, PL 65-154 Zielona Góra
KRS 0000416514, NIP 9731008676, REGON 081032764

AGENCJA PRASOWA MERKURIUSZ POLSKI- Wieści i treści od 3 stycznia 1661 

Informuję rozmówcę o przysługującym mu prawie do autoryzacji wypowiedzi udzielonych naszej agencji. Aby skorzystać z prawa, rozmówca niezwłocznie po udzieleniu wypowiedzi dla AP Merkuriusz Polski musi oznajmić że skorzysta z tego prawa. Czas na autoryzację wynosi 6 godzin od otrzymania przez rozmówcę zapisu jego słów.

Standardy relacjonowania wyborów przez media zgodne z Art. 7 ust. 2 ustawy – Prawo Prasowe.

Kandydat w wyborach nie powinien być formalnie związany z żadnym medium, w szczególności być dziennikarzem, redaktorem naczelnym bądź wydawcą. Jeżeli tak by się zdarzyło, gdyż prawo wprost tego nie zabrania, na czas wyborów nie powinien być on zaangażowany w relacjonowanie wyborów.

Rada Etyki Mediów uznaje udział dziennikarzy w wyborach za złamanie zasad etyki 55 dziennikarskiej . Dziennikarze nie tylko nie powinni kandydować, ale w jakikolwiek inny sposób uczestniczyć w pracach komitetów wyborczych, np. nie powinni pomagać kandydatom w przygotowaniu wystąpień publicznych.

Dobrą praktyką jest wprowadzenie przez szefów redakcji w tym zakresie jasnych wytycznych. 

Media powinny z ostrożnością relacjonować wydarzenia z udziałem kandydatów pełniących funkcje publiczne w czasie kampanii wyborczej, a zwłaszcza ciszy wyborczej. Osoby te, mając łatwiejszy niż inni kandydaci dostęp do mediów, mogą nadużywać go do celów związanych z prowadzeniem kampanii wyborczej. Media muszą być więc szczególnie wyczulone. 

Prowadzenie negatywnej kampanii w mediach, choć nie jest prawnie zakazane, budzi wątpliwości etyczne. Media powinny przekazywać wypowiedzi prawdziwe, wypowiadane w dobrej wierze oraz w tonie umiarkowanym. (..)

W przypadku, gdy tworzy się medium specjalnie na potrzeby wyborów, dane medium powinno kierować się regułami prawdziwości i uczciwości przekazu. Należy także pamiętać, że powstające w okresie wyborczym tytuły prasowe zobowiązane są do przestrzegania wszelkich wymogów stawianych prasie przez prawo prasowe (jeœli publikacja spełnia 56 kryteria definicji „dziennika" lub „czasopisma" wymagana jest np. jego rejestracja w sądzie). Bardzo ważne jest, aby wydawnictwo takie na każdym egzemplarzu posiadało takie informacje jak nazwę i adres wydawcy, adres redakcji, imię i nazwisko redaktora naczelnego. Choć prawo prasowe nie ustanawia obowiązku zamieszczenia impressum na tzw. drukach nieperiodycznych (np. jednorazowo wydanej gazetce), zasada ta powinna być przestrzegana w przypadku wydawnictw dotyczących wyborów. wg http://hfhr.pl/wp-content/uploads/2014/10/HFPC_media_w_okresie_wyborczym.pdf

Komentarze

Popularne posty