Kielce,

czwartek, 28 czerwca 2018

Redakcja otrzymała: zaproszenie na festiwal historyczny w Muchowie na Pogórzu Kaczawskim

Autor współpracujący z redakcją poinformował nas:
Jednocześnie informuję, że dnia 30 czerwca br. wezmę udział w plenerowym Festiwal Historycznym, który odbędzie się pod hasłem „Pochodzenie Słowian w świetle najnowszych badań naukowych". Wygłoszę na nim mój wykład nt. badań genetycznych odnośnie pochodzenia Słowian. Wydarzenie odbędzie się na Pogórzu Kaczawskim w miejscowości Muchów, powiat jaworski, woj. dolnośląskie. Więcej pod linkiem:
Pozdrawiam,
Adrian Leszczyński

Redakcja otrzymała pocztą: Zaproszenie na festiwal historyczny w Muchowie


III Festiwal Historyczny w Muchowie


30 czerwca 2018


Tematem przewodnim tegorocznego spotkania będzie:


"Pochodzenie Słowian w świetle najnowszych badań naukowych"Program imprezy:


12.00 Turniej Łucznictwa Tradycyjnego z nagrodami


Turniej łucznictwa historycznego składał się będzie z czterech konkurencji: strzelanie do tarczy z 40 m, 20 m, na skupienie (do kapusty) oraz po scytyjsku z przyklęku. Strzelać będzie można tylko łukami historycznymi. Uczestnicy turnieju muszą być pełnoletni. Stroje z epoki wczesnego średniowiecza mile widziane. Oczywiście łuk i strzały dobrze mieć swoje, ale dostępne będą także łuki organizatorów. Odbędzie się także mini turniej łuczniczy dla dzieci. Jedna konkurencja, na celność do tarczy z 10m.


16.00 Wykłady naukowe i panel dyskusyjny:


- dr Piotr Makuch "Od Sarmatów i Ariów do Słowian. Wspólne korzenie językowe";

Wykład P/ Makucha to nawiązanie do jego pracy doktorskiej i książki "Od Ariów do Sarmatów. Nieznane 2500 lat historii Polaków". Wykład będzie omawiał podobieństwa i powiązania między językami irańskimi/sarmackim a językami słowiańskimi.


- dr Wojciech Sawiński " Technologie dawnych Słowian";


- mgr Rafał Jakubowski " Kult Jelenia. Wspólne korzenie religii indoaryjskich";

Omówienie kultu jelenia, jako jednego z wielu wspólnych elementów religii Azji centralnej (Bon, Siang Siung, prahistorycznego Bon, Bo, Szamanizmu syberyjskiego) oraz religii indoearysjkich.


- mgr Adrian Leszczyński " Pochodzenie Słowian według badań genetycznych".

Wykład przedstawia dotychczasowe wyniki nowoczesnej nauki, jaką jest genetyka, w odniesieniu do badania etnogenezy Słowian. Stara się również odpowiedzieć na pytanie czy pokrewieństwo językowe Słowian pokrywa się ze wspólnym pochodzeniem genetycznym i czy istnieje korelacja między nimi.Występy muzyczne:


20.30 Anna Ranoszek i Włodzimierz Ranoszek, muzycy z Wrocławia.


Anna Ranoszek – śpiewa, gra na bębnie i sopiłce, grywała w zespołach "Rivendel" i "Dom o Zielonych Progach". Zajmuje się tańcem i muzyką tradycyjną, organizuje spotkania muzyczno - taneczne "Chata Poszukiwań Twórczych".

Włodzimierz Ranoszek – lirnik, autor ballad, które wykonuje przy akompaniamencie liry korbowej. Ponadto przewodnik i wykładowca uczelni wrocławskich, autor książek i przewodników.


Wykonają dla nas opowieści historyczne - autorskie ballady i pieśni, które przeniosą nas w świat legend i historii Ślaska, choć będzie można też w nich znaleźć aluzje i odniesienia do teraźniejszości. W świat słowiańskich baśni wprowadzą nas ballady o Sobotniej Górze i o kwiecie paproci oraz pieśni do tekstów Galla Anonima. Państwo Rnoszek wyśpiewają również dla nas historię Piotra Włosta zapisaną niegdyś w zaginionym eposie rycerskim. Nie zabraknie również tradycyjnej pieśni dziadowskiej. Na wiecu będzie można kupić najnowsze książki Włodzimierza Ranoszka "Baśniowy Wrocław" będący zbeletryzowaną historią Wrocławia nie tylko dla dzieci oraz inne wydawnictwa autora.


21.30 Katarzyna Misiak - koncert pieśni polskich, ze zborów Oskara Kolberga


Na naszym Festiwalu Historycznym zagości wielu muzyków, m.in. Katarzyna Misiak, która zaśpiewa i zagra dla nas wybrane pieśni, zebrane ongiś przez wspaniałego kronikarza polskiego folkloru, Oskara Kolberga.


Kolberg całe życie poświęcił badaniom rodzimej kultury ludowej. Wyniki tych badań zawarł w monumentalnym dziele "Lud. Jego zwyczaje, sposób życia, mowa, podania, przysłowia, obrzędy, gusła, zabawy, pieśni, muzyka i tańce". Za życia udało mu się opublikować 33 tomy tej monografii. Choć jego zbiorów wystarczyłoby na nawet 100 tomów. W latach 1856-57 w zeszytach "Pieśni ludu polskiego" opublikowano ponad 400 melodii ludowych zebranych przez Kolberga.


22.30 Międzynarodowy zespół muzyczny AR PO DE, artyści - muzycy z Armenii, Polski i Niemiec.


Koncertują od wielu lat i są prawdziwą "perełką" naszego regionu. Łączy ich pasja wykonywania muzyki koncertowej i kameralnej w oparciu o dorobek kulturowy wielu narodów. Grają "Muzykę Świata". Zabiorą nas w muzyczną podróż od Europy po Azję. Będzie tanecznie...


Skład zespołu:

Edmund Gacek (AKORDEON, WOKAL, MANAGER) Polska

Petros Kirakosjan (AKORDEON, DUDUK, FLET ORMIAŃSKI) Armenia

Maria Zuchantke (SKRZYPCE) Niemcy

Sebastian Maciejak (PERKUSJA) Polska

Franciszek Kędzierski (GITARA BASOWA, GITARA SOLOWA) Polska

Karola Kocwin (WOKAL) Polska


00.00 Koncert niepsodzianka


* Kramy historyczne i warsztaty rzemieślnicze


* Wspólne biesiadowanie i degustacja wyrobów regionalnych


...................................................................................................................

Wiec Słowiański w Muchowie to festiwal niezależny. Nie stoi za nami żadna instytucja ani sponsor. Tworzymy go wspólnie z grupą przyjaciół: regionalistów, etnologów, archeologów, rekonstruktorów, historyków i rzemieślników, słowem naukowców i pasjonatów.

Naszym przesłaniem jest krzewienie historii i kultury Słowiańskiej. Dzielenie się wiedzą i umiejętnościami oraz wspólna zabawa.


Zapraszamy. Na naszej polanie pod lasem powstanie obozowisko wczesnośredniowieczne.


Kontakt do orgnizatorów: zadenqba@wp.pl lub 787061567


 wykłady:

– „Od Sarmatów i Ariów do Słowian. Wspólne korzenie językowe" – dr Piotr Makuch
– „Technologie dawnych Słowian" – dr Wojciech Sawiński
– „Kult jelenia. Wspólne podłoże religii indoaryjskich." –  mgr Rafał Jakubowski
– „Pochodzenie Słowian wg badań genetycznych" – mgr Adrian Leszczyński
--

__________________________________________________________________________

 

Merkuriusz  Polski

 

Agencja Prasowa. W Krakowie od 3 stycznia 1661 r.


Adam Fularz, manager Radiotelewizji

Prezes Zarządu, Wieczorna.pl SP. Z O. O.,ul. Dolina Zielona 24A,   65-154 Zielona Góra

Wydawnictwo Merkuriusz Polski
"Wieczorna.pl" sp. z o.o.
T +48604443623
F +442035142037
E adam.fularz@wieczorna.pl
Dolina Zielona 24a, PL 65-154 Zielona Góra
KRS 0000416514, NIP 9731008676, REGON 081032764

AGENCJA PRASOWA MERKURIUSZ POLSKI- Wieści i treści od 3 stycznia 1661 

Informuję rozmówcę o przysługującym mu prawie do autoryzacji wypowiedzi udzielonych naszej agencji. Aby skorzystać z prawa, rozmówca niezwłocznie po udzieleniu wypowiedzi dla AP Merkuriusz Polski musi oznajmić że skorzysta z tego prawa. Czas na autoryzację wynosi 6 godzin od otrzymania przez rozmówcę zapisu jego słów.


TEKSTY

Każdego dnia Agencja Merkuriusz udostępnia kilka materiałów prasowych ze wszystkich regionów Polski. Dotyczą one najważniejszych wydarzeń w skali kraju, różnych dziedzin życia. Stanowi źródło informacji dla redakcji prasowych.

ZDJĘCIA

Na zamówienie abonenta udostępniamy serwis fotograficzny. Korzystają z niego serwisy internetowe i redakcje prasowe.

WIDEO

Na zamówienie abonenta udostępniamy serwis video. Korzystają z niego stacje telewizyjne.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz