Kielce,

środa, 20 czerwca 2018

Newsletter Muzeum Narodowego w Kielcach

Święto Kielc w Muzeum Narodowym, 22-24 czerwca 2018 roku

plakat Święto Kielc

Sobotnie warsztaty familijne, Noc Kupały, czyli słowiańskie walentynki, 23 czerwca, godz. 11-13, Dawny Pałac Biskupów Krakowskich w Kielcach

Midsummer, palinocka lub Noc Kupały. Nieważne, jak ją nazywają. Faktem jest, że to najkrótsza noc w roku przez wielu uważana za magiczną. Zapraszamy na zajęcia, na których dowiemy się o historii i obrzędach tego święta. Uczestnicy obejrzą także obraz Stanisława Wyspiańskiego Skarby sezamu, który opowiada o jednym ze zwyczajów tej wyjątkowej nocy, czyli szukaniu kwiatu paproci. Zajęcia zakończą warsztaty plastyczne.

Koszt uczestnictwa w zajęciach wynosi 8 zł. Zapisy: edukacja@mnki.pl, tel. 41 344 40 14 wew. 239 lub 243, tel. kom. 660 957 875.

Niedziela w Muzeum, Tajemnice obrzędów nocy świętojańskiej w Polsce i Europie, 24 czerwca, godz. 12, Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego, oddział Muzeum Narodowego w Kielcach

Najkrótsza noc w roku nazywana kiedyś kupalnocką, potem świętojańską, od dawien dawna była szczególnym dniem nie tylko dla Słowian. W ten magiczny czas letniego przesilenia ogniska płonęły w Finlandii, Estonii, Czechach, Litwie, na Węgrzech, a nawet w Grecji. W trakcie wykładu poznamy dawne tradycje, symbole i magiczną siłę kwiatów oraz ziół.

Spotkanie zostanie uzupełnione prezentacją multimedialną. Poprowadzi je Anna Latos-Paryska z Działu Sztuki Ludowej. 

Facebook Muzeum Narodowego w Kielcach Zostań naszym fanem na Facebooku!
mnki.pl

Newsletter jest bezpłatną usługą Muzeum Narodowego w Kielcach. Twój adres email jest wykorzystany wyłącznie w ramach niniejszego serwisu i nie zostanie udostępniony osobom lub podmiotom trzecim. Subskrypcja newslettera jest bezpłatna, niezobowiązująca i w każdej chwili może zostać zakończona.
Aby zrezygnować z subskrypcji newslettera, kliknij tutaj.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz