Nowa wystawa Archeologiczna w Kielcach
![]() PRADZIEJE I WCZESNE ŚREDNIOWIECZE PONIDZIA I WIŚLICY - 9 WRZEŚNIA 2017 - OTWARCIE WYSTAWY STAŁEJ Zaprezentujemy obiekty datowane od mezolitu po wczesne średniowiecze, z obszaru Ponidzia, którego jednym z najbardziej interesujących miejsc jest Wiślica. Zabytki pochodzą z badań wykopaliskowych prowadzonych na stanowiskach takich jak osady i cmentarzyska, jak również z darów. Są to naczynia gliniane, narzędzia, broń i ozdoby. Obejrzeć można będzie między innymi unikaty w skali kraju, świadczące o dalekich kontaktach prezentowanego regionu. Należy do nich miedziany topór z okolic Wiślicy oraz przedmioty wchodzące w skład skarbu brązowego kultury łużyckiej z Witowa. Kamienica pod Trzema Herbami, 9 września 2018, godzina 16. Wernisaż poprzedzą warsztaty archeologiczne na kieleckim Rynku. Początek o godzinie 14. Wstęp wolny. Sobotnie warsztaty familijne: Stwórz swój list - Szlaczek i zawijas, 9 września, sobota, godz. 11-13, Dawny Pałac Biskupów Krakowskich w Kielcach Warsztaty kaligraficzne z okazji Dnia Piśmiennictwa przypadającego 8 września. Podczas zajęć uczestnicy zwiedzą Dawny Gabinet Biskupów w Pałacu. Dowiedzą się, jak pisano w dawnych wiekach. Co to jest pióro, stalówka, obsadka, kałamarz, lak, tłok pieczętny? A od kiedy zaczęto pisać długopisem? Każdy z uczestników napisze prawdziwym piórem list, który następnie zostanie opatrzony pieczęcią lakową z herbem.
Niedziela w Muzeum: O poszukiwaniach artystycznych Aleksandra Gierymskiego, 10 września, niedziela, godz. 12, Dawny Pałac Biskupów Krakowskich w Kielcach Najbliższa „Niedziela w Muzeum” będzie poświęcona Aleksandrowi Gierymskiemu, jednemu z najważniejszych i najwybitniejszych polskich artystów XIX wieku. W jego przypadku sztuka i dążenie do ukazywania ulotnych powiązań ze sobą światła i koloru doprowadziły do zupełnego wyczerpania psychicznego. Będą pokazane jego eksperymenty malarskie, nieraz wieloletnie, które miały na celu zgłębienie tego, wydawałoby się nieosiągalnego zagadnienia. Nieraz wielokrotnie przemalowywał jakiś fragment obrazu, byleby tylko dojść do najdokładniejszego odwzorowania rzeczywistości i prawdy. To dążenie do perfekcji w połączeniu z wielką ambicją zrujnowały mu psychikę. Podczas wykładu zaprezentowane zostaną przykłady jego prac, malarskich oraz rysunkowych, z których spróbujemy odtworzyć poszukiwania artystyczne tego niezwykłego malarza. Ale Meksyk! - cykl spotkań w ramach wystawy Fantazmaty Co sądzą Meksykanie o Warszawie, Polakach i naszym klimacie? Jak czują się Polacy mieszkający w Meksyku i jak zostali przyjęci uchodźcy, którzy do Meksyku dotarli z Rosji po II wojnie światowej? Co łączy, a co dzieli mieszkańców Polski i Meksyku?
Newsletter jest bezpłatną usługą Muzeum Narodowego w Kielcach. Twój adres email jest wykorzystany wyłącznie w ramach niniejszego serwisu i nie zostanie udostępniony osobom lub podmiotom trzecim. Subskrypcja newslettera jest bezpłatna, niezobowiązująca i w każdej chwili może zostać zakończona. |
Komentarze
Prześlij komentarz