Weekend w Muzeum Narodowym w Kielcach, 25-26.02.2017 r.
![]() Sobotnie warsztaty familijne: Obrazy nastrojów Kontakt z malarstwem nie tylko podnosi świadomość estetyczną, ale też uwrażliwia na świat wokół nas i drugiego człowieka. Bogactwo środków ekspresji, zaufanie do otaczającej rzeczywistości czy abstrakcyjny układ barw to tylko niektóre z cech charakterystycznych dla malarstwa Jacka Sienickiego. Oglądając wystawę prac artysty poszukamy motywacji i energii do działania w autorskich poszukiwaniach plastycznych. Stworzymy namiastkę prawdziwego malarskiego warsztatu tworząc na profesjonalnym podobraziu.
Dawny Pałac Biskupów Krakowskich w Kielcach, sobota, 25 lutego, godz. 11-13. Koszt uczestnictwa w zajęciach wynosi 8 zł. Zapisy: edukacja@mnki.pl, tel.: 41 344 40 14 wew. 239 lub 243, tel. kom. 660 957 875
Niedziela w Muzeum: Naywiększa trudność iest, robić szkło w czerwonym kolorze, a naytrudniey rubinowe... - historia szkła rubinowego Szkło rubinowe, otrzymywane po zabarwieniu masy szklanej złotem, było niezwykle cenne. Wytwarzane z niego przedmioty, którym często przypisywano nawet właściwości uzdrawiające, podkreślały wysoki status społeczny i majątkowy ich właścicieli. Nie dziwi zatem, że w XVII wieku, kiedy wzrosło zainteresowanie szkłem barwnym, wielu uczonych podejmowało się mozolnych prób odtworzenia znanych już w starożytności przepisów na uzyskanie szkła rubinowego. Kto i kiedy pracował nad zgłębieniem tajników jego produkcji i jakie przedmioty z niego wytwarzano – o tym będzie można dowiedzieć się podczas wykładu z cyklu Niedziela w Muzeum. Wykład z prezentacją multimedialną poprowadzi Anna Pietrzak z Działu Rzemiosła Artystycznego.
Dawny Pałac Biskupów Krakowskich w Kielcach, niedziela, 26 utego, godz. 12. Wystawa Jacek Sienicki. Generalia Trwa wystawa prac współczesnego artysty Jacka Sienickiego (1928-2000), która ma na celu zaprezentowanie jego – niemal całej – twórczości, począwszy od lat 50. XX wieku aż do końca życia. W salach ekspozycyjnych Dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich zaprezentowano cały przekrój twórczości tego niezwykłego malarza. Malarza bezkompromisowego, który nie poddawał się modom sztuki, konsekwentnie malował – jak sam to nazywał – portrety wnętrz, kwiatów, mięs, ochłapów, pojedyncze garnki, butelki czy czaszki, samotne dachy budynków. Wystawa będzie eksponowana od 14 lutego do 22 maja 2017 roku.
Newsletter jest bezpłatną usługą Muzeum Narodowego w Kielcach. Twój adres email jest wykorzystany wyłącznie w ramach niniejszego serwisu i nie zostanie udostępniony osobom lub podmiotom trzecim. Subskrypcja newslettera jest bezpłatna, niezobowiązująca i w każdej chwili może zostać zakończona. |
Komentarze
Prześlij komentarz