Teatr Żeromskiego - newsletter
NEWSLETTER
W weekend do Teatru!
czytanie fragmentów „Lalki” Bolesława Prusa w ramach akcji NARODOWE CZYTANIE | |
w wykonaniu aktorów
na dziedzińcu Teatru
5 września godz. 16.30
Dzieje grzechu
Stefana Żeromskiego
w adaptacji Radosława Paczochy
reżyseria Michał Kotański
„…oto znowu na scenie widzimy kobietę, współczesną kobietę, której miłosne zauroczenie nie staje się początkiem szczęśliwego związku, ale kanwą dziejów grzechu właśnie. Dzisiejszy kontekst może jeszcze silniej brzmi, niż w czasach Żeromskiego, tam szubrawcy wykorzystali czystość uczuć niewinnej dziewczyny, dziś etykietkę „czystość” do każdego bez wyjątku szubrawstwa przyczepiają i wielcy przywódcy światowi jak prezydent Rosji, i drobni cwaniaczkowie jak politycy jeżdżący samolotami. Powiedziałem wcześniej „kontekst brzmi”, spektakl rozpoczyna i zamyka niczym klamra narastająca do ogłuszającego huku muzyczna fraza Lubomira Grzelaka”.
Ryszard Koziej, Dzieje współczesnych grzechów, Radio Kielce
Dzika Róża od dziennikarzy
Dzika Róża Publiczności dla odtwórczyni głównej roli
Gramy: 5, 6 września godz. 19.00
Pokój Mrożka (Duża Scena) [150 min., 1 przerwa]
Tylko w ten weekend dla wykładowców, nauczycieli, studentów i uczniów mamy bilety bonusowe!!!
Spektakl bierze udział w Konkursie na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa”. Przedsięwzięcie jest realizowane wspólnie przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego dla uczczenia przypadającego w 2015 roku jubileuszu 250-lecia teatru publicznego w Polsce.
Już wkrótce
długo oczekiwana
PRAPREMIERA
HRABINA BATORY
Jolanty Janiczak
reż. Wiktor Rubin
Opowieść o niezwykłej kobiecie, którą Historia ochrzciła mianem „krwawej Hrabiny”
Hrabina Elżbieta Batory - pierwowzór Draculi
HRABINA BATORY
to III część tryptyku po:
Joannie Szalonej; Królowej
– przedstawienie prezentowane m.in. na 4. krakowskiej Boskiej Komedii w Krakowie, tam – wyróżnienie za dramaturgię tekstu dla Jolanty Janiczak i za kreację głównej roli dla Agnieszki Kwietniewskiej;
najlepsza scenografia Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej
i Carycy Katarzynie
– najbardziej nagradzany spektaklu w Polsce, w sezonie 2013/2014
Na Hrabinę Batory zapraszamy od 18 września
Projekt Teatru „Kobieta pisana mężczyzną, ciałem i historią w języku teatralnego recyklingu Jolanty Janiczak i Wiktora Rubina” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Program Ministra 2015 Wydarzenia Artystyczne Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego).
Pokazy całego tryptyku Rubin & Janiczak oraz konferencja z udziałem znanych krytyków poświęcona językowi teatralnemu twórców w LISTOPADZIE.
Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach
ul. Sienkiewicza 32 25-507 Kielce
Jest jedną z najstarszych scen teatralnych w Polsce, istnieje od 1879 r. Siedzibą teatru od początku jest zabytkowa kamienica przy najbardziej znanej ulicy Kielc – Sienkiewicza. Teatrem od 23 lat kierował Piotr Szczerski, reżyser rodem z Krakowa. Dzięki jego polityce prowadzenia teatru – zróżnicowaniu repertuaru, otwarciu na awangardę i młodych, zdolnych twórców – kielecka scena dramatyczna stała się miejscem, gdzie dokonują się ważne zjawiska dla Polskiego teatru, co więcej, zauważane i doceniane na świecie. To tutaj pracują tacy reżyserzy, jak Radosław Rychcik, Ewelina Marciniak, czy Wiktor Rubin i dramaturdzy, tacy jak: Jolanta Janiczak, Mateusz Pakuła, czy Michał Buszewicz. W Teatrze praktykuje się pisanie tekstów na zamówienie i dla konkretnych aktorów. Znakomity, zgrany zespół pełen młodych, zdolnych i nieco starszych, doświadczonych aktorów doceniają nie tylko jury festiwali, na które Teatr jeździ niemal nieprzerwanie od kilku lat, ale wszyscy, którzy z nim współpracują. To tu powstały takie przedstawienia, jak „Samotność pól bawełnianych”, która w swoim tournée zjeździła kilka kontynentów, czy „Caryca Katarzyna” - najliczniej nagradzany spektakl w Polsce, w zeszłym sezonie. Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, posiada dwie sceny: małą eksperymentalną - nazwaną Pokojem Becketta i dużą - nazwaną w zeszłym roku Pokojem Mrożka, autora często wystawianego i blisko związanego z Teatrem.
Przy wejściu do Teatru wisi motto Tadeusza Kantora: „Do Teatru nie wchodzi się bezkarnie”.
Rezerwacja biletów
tel.41 344 75 00
e-mail: kasa@teatr-zeromskiego.com.pl
Możliwość płacenia kartą
Sprzedaż on-line: www.teatr-zeromskiego.com.pl/kup_bilet
Więcej informacji o spektaklach i repertuarze na stronie internetowej www.teatr-zeromskiego.com.pl
Kontakt z mediami: Paulina Drozdowska tel.505 124 211 e-mail: pr@teatr-zeromskiego. com.pl
Dostałeś ten e-mail ponieważ zapisałeś się do naszego newslettera na stronie www.teatr-zeromskiego.com.pl.
Jeśli nie chcesz otrzymywać tego newslettera kliknij TUTAJ.
Komentarze
Prześlij komentarz