Czwartki z dialogiem: ponad sto lat lokalnej historii

Religia prawosławna i jej tajemnice będą tematem kolejnego spotkania z cyklu „Czwartki z dialogiem”. Na film dokumentalny „Prawosławie – ponad sto lat lokalnej historii” zapraszamy do Muzeum Dialogu Kultur, oddziału Muzeum Narodowego w Kielcach, już w najbliższy czwartek.
Obraz wykorzystuje między innymi rozmowy zarejestrowane dla potrzeb Archiwum Historii Mówionej Muzeum Narodowego w Kielcach z księdzem Władysławem Tyszukiem, proboszczem parafii św. Mikołaja w Kielcach oraz Michałem Płoskim, pisarzem ikon, autorem książek i publicystą między innymi miesięcznika „Więź”. Rozmówcy opowiadają między innymi o tym, gdzie współcześnie spotykają się w Kielcach wierni Kościoła prawosławnego, czym jest ikona i dlaczego się ją pisze oraz jaką rolę w religii prawosławnej odgrywa śpiew.
Spotkania z cyklu „Czwartki z dialogiem” odbywają się w każdy trzeci czwartek miesiąca. Podczas tych wieczorów staramy się przybliżyć różne tematy związane z szeroko rozumianą ideą dialogu międzykulturowego. W tym miesiącu opowiemy o Kościele prawosławnym, podczas kolejnych spotkań – o mniejszościach ormiańskiej i romskiej w kraju oraz w regionie. Materiały filmowe przygotowujemy, korzystając z relacji bezpośrednich świadków, zarejestrowanych i gromadzonych w Archiwum Historii Mówionej Muzeum Dialogu Kultur.
Archiwum ma stać się zdigitalizowanym skarbcem opinii, wspomnień i relacji dotyczących zagadnień związanych z różnymi kulturami i środowiskami społecznymi. Rejestrujemy, gromadzimy, opracowujemy i udostępniamy relacje bezpośrednich świadków wydarzeń historycznych, członków wspólnot religijnych i etnicznych, mniejszości narodowych oraz innych osób, reprezentujących różne środowiska społeczne i światopoglądowe. Poruszają tematykę różnorodności narodowej, etnicznej, religijnej, a także tej determinowanej przez płeć czy pozycję społeczną.
Początek spotkania w czwartek, 15 stycznia o godz. 17. Wstęp wolny.

Wysłaliśmy do Państwa tego e-maila, ponieważ zapisali się Państwo do naszego newslettera.
Aby wypisać się z newslettera prosimy o kliknięcie w poniższy link:
 Muzeum Narodowe w Kielcach
pl. Zamkowy 1
25-010 Kielce
NIP: 959-09-67-511
Regon: 291170713

tel. /+48/ 41 344 40 14
fax. /+48/ 41 344 82 61

e-mail: poczta@mnki.pl
www.mnki.pl
www. !@#$%^&*.com/mnkipl

Komentarze

Popularne posty