Meningokoki - co to takiego?

Ospa, różyczka czy rotawirusy – to choroby powszechnie kojarzone z wiekiem dziecięcym. Jednakże lista przypadłości najczęściej dotykających najmłodszych jest znacznie dłuższa.
W trosce o swojego maluszka warto wiedzieć, przed czym go ochronić, aby ograniczyć ryzyko problemów ze zdrowiem. Jednym z zagrożeń, o którym warto mówić częściej, jest Inwazyjna Choroba Meningokokowa (IChM). Jak wynika z badania przeprowadzonego przez firmę 4P Research Mix, 24% rodziców posiada małą wiedzę na temat meningokoków, zaś co trzeci
z nich -  umiarkowaną.

 

Czym są meningokoki?

Meningokoki to bakterie z gatunku Neisseria meningitidis. Do zakażeń meningokokami dochodzi drogą kropelkową, podczas kontaktu z osobą zarażoną oraz przedmiotami zanieczyszczonymi wydzieliną z jamy ustnej tych osób2. Wyodrębnia się 12 typów meningokoków, występujących w różnych proporcjach na poszczególnych kontynentach. W Europie najbardziej popularne są meningokoki typu B i C (odpowiednio 69 proc. i 14 proc.). Zdarzają się także przypadki zachorowań spowodowanych przez W135 oraz Y .

Zakażenie meningokokami może doprowadzić do inwazyjnej choroby meningokokowej (IChM). Ta gwałtownie przebiegająca choroba może przybierać dwojaką postać: zapalenia opon mózgowo - rdzeniowych (ZOMR) albo sepsy (posocznicy). Zdarza się również, że IChM może przyjąć obie formy. Ponadto meningokoki powodują takie choroby, jak: zapalenie ucha środkowego, zapalenie wsierdzia i osierdzia, zakażenie miednicy małej, ropne zapalenie stawów, zapalenie gardła, zapalenie płuc, zapalenie układu moczowo - płciowego czy też zapalenie szpiku kostnego.

 

Dlaczego meningokokami może zarazić się każde dziecko?

Na inwazyjną chorobę meningokokową może zachorować każdy. Jednakże najczęściej choroba ta występuje w grupie najmłodszych dzieci, których układ odpornościowy nie zdążył się dostatecznie rozwinąć. Jak wynika z danych Państwowego Zakładu Higieny, w 2012 roku, w Polsce choroba meningokokowa dotknęła łącznie 241 osób, z czego aż 112 stanowiły dzieci do 4 roku życia7. Z kolei w grupie starszych dzieci, pomiędzy 5. a 9. rokiem życia zachorowało jedynie 16 osób. Najmniejszą zapadalność zaobserwowano u osób starszych, powyżej 75. roku życia (2 przypadki) oraz u osób w przedziałach wiekowych 45-49 i 60-64 lat (po 3 przypadki).

 

Meningokoki w oczach rodziców 

Meningokoki to poważne zagrożenie, którego nie należy lekceważyć. Tymczasem, chociaż 63% rodziców dzieci w wieku do 4 lat słyszało o meningokokach, to tylko około 33% z nich, zdaje sobie sprawę, że choroba może mieć szybki przebieg i rozwinąć się w ciągu doby. Większą wiedzę w tym zakresie posiadają matki niż ojcowie maluchów. Ponadto, jak wynika z badań, bardzo niewiele osób wie (co 3. rodzic), że meningokokami można zarazić się drogą kropelkową. Dane te świadczą o tym, że konieczne jest ciągłe edukowanie i uświadamianie rodziców, że bakterie meningokokowe stanowią realne niebezpieczeństwo dla ich dzieci. W trosce o ochronę zdrowia najmłodszych, metodą o wysokim profilu skuteczności jest profilaktyka szczepienna przeciwko meningokokom.

 

 

Komentarze

Popularne posty